Były działacz opozycji PRL Jan Lityński zmarł nagle 21 lutego, w chwili, gdy próbował uratować od utonięcia swojego ukochanego psa, pod którym załamał się lód na rzece Narwi. Polityk miał 75 lat.

Jak przypomina “Fakt”, ciało Jana Lityńskiego było poszukiwane przez wiele dni, a do akcji poszukiwawczej włączyli się strażacy, policja, WOPR, a także grupa płetwonurków. Ciała opozycjonisty szukano za pomocą podwodnych dronów czy drona z kamerą termowizyjną. Wykorzystano także sonar.

27 lutego odnaleziono ciało Jana Lityńskiego około 200 metrów od miejsca, gdzie wpadł do wody. Jego ciało znajdowało się na głębokości około 5 metrów.

Poznaliśmy szczegóły pogrzebu Jana Lityńskiego. Zmarły opozycjonista spocznie na warszawskich Powązkach

“Msza święta odbędzie się o godzinie 13.00 w Kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 15.30 na Cmentarzu Komunalnym (dawny Wojskowy) na Powązkach” - informuje rodzina Jana Lityńskiego, cytowana przez “Fakt”.

W organizacji pogrzebu pomaga przy Miasto Stołeczne Warszawa.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku. Jako opozycjonista dał się poznać podczas studenckich wystąpień w 1968 roku, za co skazano go na 2,5 roku więzienia. Pracowal jako robotnik, a potem programista komputerowy. W 1976 roku stał się współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego w Polsce pisma, które ukazywało się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany, na początku lat 80. został doradcą władz NSZZ „Solidarność”.

W stanie wojennym internowany i aresztowany. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.


Jak informował portal “Życie”: BRAT ZNANEJ RESTAURATORKI ZOSTANIE RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELSKICH? PIOTR IKONOWICZ WIE, OD CZEGO CHCE ZACZĄĆ. O CZYM MOWA

Przypomnij sobie: HARRY I MEGHAN UTRZYMUJĄ SIĘ ZE SPADKU PO KSIĘŻNEJ DIANIE. BRAT KSIĘCIA WILLIAMA ZDECYDOWAŁ SIĘ WSPOMNIEĆ, O JAKICH KWOTACH MOWA

Portal “Życie” pisał również: ZABAWNA SYTUACJA W POPULARNYM PROGRAMIE ŚNIADANIOWYM! IZABELLA KRZAN POPEŁNIŁA GAFĘ PODCZAS „PYTANIA NA ŚNIADANIE”

Pisaliśmy również o: TAKA SYTUACJA NIE POWINNA SIĘ WYDARZYĆ! KARETKA Z PACJENTEM JEŹDZIŁA PO WARSZAWIE PONIEWAŻ ŻADEN SZPITAL NIE CHCIAŁ PRZYJĄĆ CHOREGO