Jeszcze jesienią, gdy synoptycy wspominali, że może czekać nas ostrzejsza zima, wielu Polaków bagatelizowało te zapowiedzi – wszak co roku brzmiały podobnie, a zima była coraz mniej odczuwalna, w znacznej części kraju niemal bezśnieżna i szara.

W sezonie 2020/2021 zaskoczyła jednak wszystkich. Śnieżna aura i spore mrozy utrzymywały się na terenie niemal całego kraju. I choć obecnie biały puch można spotkać tylko w części Polski, to zima daje się we znaki.

Śnieżyca. Źródło: Youtube Szymon Storm Chaser
Śnieżyca. Źródło: Youtube Szymon Storm Chaser

IMGW wydał ostrzeżenia. Należy mieć się na baczności

Portal Pikio przypomina, że wzrost temperatury po największych mrozach wcale nie znaczy końca zimy. Wszystko za sprawą niżu Lars. W całej Polsce może popadać śnieg, a tylko w poniedziałek przeprowadzono niemal 700 interwencji związanych z pogodą.

Warto zwrócić uwagę na ostrzeżenia ze strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – a te wydano dla dziesięciu województw. Śnieg popadał m.in. w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim, małopolskim, dolnośląskim i mazowieckim. I choć jest nieco cieplej niż podczas największych mrozów, ten stan rzeczy nie utrzyma się zbyt długo.

Zdaniem synoptyków w północno-wschodniej Polsce przybędzie 5-10 centymetrów śniegu, a temperatury będą wynosić od -1 do 3 stopni. Z kolei w południowo-wschodniej części kraju temperatura będzie wynosić od -3 do -2 stopni, pojawi się również wiatr, w górach powiewy będą dąć z prędkością do 65 km/h.

Zdaniem synoptyków z IMGW w wielu województwach należy uważać – ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem we wtorek wydano dla woj. Łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego i niektórych powiatów lubuskiego.

Śnieżyca. Źródło: Youtube Marian Radlak
Śnieżyca. Źródło: Youtube Marian Radlak

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed opadami śniegu obejmuje wschodnią część woj. podlaskiego oraz lubelskie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autrostrad także zabrała głos, prosząc kierowców, by mieli się na baczności – nie tylko na śniegu czy lodzie, lecz także podczas mżawki czy deszczu ze śniegiem oraz tam, gdzie znajduje się błoto obecne po roztopieniu śniegu.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: 1 STYCZNIA WESZŁY W ŻYCIE KOLEJNE NOWE PRZEPISY. KAŻDY WŁAŚCICIEL DOMU JEDNORODZINNEGO BĘDZIE ZOBOWIĄZANY DO ZROBIENIA BARDZO WAŻNEJ RZECZY

O tym się mówi w Polsce: JADWIGA EMILEWICZ NIE PONIESIE KONSEKWENCJI ZA ZŁAMANIE OBOSTRZEŃ? ZDANIEM POLITYKA PISU NIE MA MOWY O ZŁAMANIU RESTRYKCJI. CO DALEJ ZE SPRAWĄ

O tym się mówi na świecie: JOE BIDEN KILKA LAT TEMU STRACIŁ DZIECKO. NOWY PREZYDENT USA UCZCIŁ PAMIĘĆ SYNA. JEGO PORUSZAJĄCE SŁOWA NA DŁUGO ZAPADNĄ W PAMIĘĆ

Z życia gwiazd: EDYTA HERBUŚ PRÓBUJE UDOWODNIĆ, ŻE CZYTANIE MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ ATRAKCYJNE. NIESTETY, TO NIE KSIĄŻKA PRZYCIĄGA NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ. ODWAŻNE ZDJĘCIE