Początek 2021 roku to dla Polaków czas wielkich zmian - w życie weszło kilka nowych przepisów, które zupełnie zmieniły życie mieszkańców naszego kraju. Jak się okazuje - to jeszcze nie koniec nowości. Na co musimy być gotowi w tym roku?

Zbierane będą niezwykle ważne informacje

Smog już od lat stanowi w Polsce ogromny problem. Zanieczyszczenie powietrza w miastach nie tylko powoduje u mieszkańców złe samopoczucie, ale realnie wpływa na długość ich życia. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, z powodu smogu życie straciło przedwcześnie prawie 19 tysięcy osób. Jest to wynik niezwykle zatrważający i skłaniający do zmian - co zauważył sam rząd.

Według WHO, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się właśnie na terenie naszego kraju. Władze Polski postanowiły interweniować. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Przepisy, które weszły w życie wraz z dniem 1 stycznia tego roku zakładają ograniczenie emisji szkodliwych związków składających się na smog i mają być poważnym krokiem w stronę zwiększenia ekologiczności w naszymm kraju.

Poczynając od 2021 roku, właściciele domów jednorodzinnych zobowiązani będą do zgłaszania, czym ogrzewają swój budynek. Przekazywane przez nich informacje przechowywane będą w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ma ona zacząć swe funkcjonowanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ewidencja zawierać będzie również informacje o otrzymaniu przez właściciela domu pomocy finansowej na wymianę źródła ogrzewania.

Projekt zakończyć ma się najpóźniej w sierpniu 2023 roku i obejmie planowo aż 5 milionów budynków.

Jest to początek poważnej walki z zanieczyszczeniami, które każdego roku odbierają życie tysiącom Polaków.

Zobacz także: Proste rozwiązanie na tłuste plamy. Dzięki tym kilku sztuczkom uciążliwe zabrudzenia odejdą w zapomnienie. O czym należy pamiętać

Może cię zainteresować: Rządzący działają bez skrupułów. Podwyżka mandatów jest gigantyczna i boleśnie uderzy po kieszeniach

Pisaliśmy również o: Niezwykły romans księżnej Diany z pakistańskim kardiochirurgiem. Kim był człowiek, który zawładnął sercem najbardziej znanej kobiety na świecie