Już niebawem, w najbliższych dniach, będziemy mogli zaobserwować pierwszą pełnię Księżyca w 2021 roku. Nazywana jest ona „Pełnią Wilczego Księżyca” lub jeszcze inaczej – „Lodowym Księżycem”.

Portal Radio Zet przypomina, kiedy i gdzie będzie możliwość zauważenia tego niesamowitego astronomicznego zjawiska.

Pełnia Wilczego Księżyca. Źródło: Youtube InneMedium
Pełnia Wilczego Księżyca. Źródło: Youtube InneMedium

Pełnia Wilczego Księżyca – kiedy nastąpi i gdzie będzie widoczna?

Fani astronomii oraz nietypowych zjawisk nie mogą się doczekać, zastanawiają się, o której godzinie i kiedy dokładnie dojdzie do styczniowej pełni Księżyca w 2021 roku. Ten rok przyniesie nam tylko jedną pełnię w pierwszym miesiącu.

Lodowy Księżyc będzie można zaobserwować już niebawem – w czwartek, 28 stycznia. Idealna pełnia została przewidziana na okolice godz. 20:18.

Dlaczego na zjawisko to mówi się „Pełnia Wilczego Księżyca”? Nazwa wzięła się od wycia wygłodniałych wilków. Zwierzęta w środku zimy nie miały wystarczającej ilości pożywienia i „żaliły się” do Księżyca.

Czasami można spotkać się także z nazwami „Stary Księżyc” czy „Lodowy Księżyc”, jednak są one znacznie mniej popularne.

Pełnia Wilczego Księżyca. Źródło: Youtube Radio Wrocław
Pełnia Wilczego Księżyca. Źródło: Youtube Radio Wrocław

Warto pamiętać, że z centrum miasta może być trudno dostrzec pełnię Księżyca. Właśnie dlatego w celu obserwacji najlepiej wybrać się gdzieś poza miasto, tak, by nie przeszkadzały nam sztuczne światła.

Co ciekawe, pełnia będzie na tyle dobrze widoczna, że nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Będzie ją widać gołym okiem. Co niektórzy mogą skorzystać z lornetki, zaś fani astronomii zapewne skorzystają z teleskopów.

Pamiętajmy jednak, że jeśli na niebie pojawi się mgła lub duże zachmurzenie, możemy nie dostrzec Pełni Wilczego Księżyca.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ PIASECZNY STRACIŁ PRACĘ W „THE VOICE SENIOR” TVP PRZEZ NAGRANIE Z URODZIN? UDOSTĘPNIŁ JEDNOZNACZNY WPIS I SZYBKO GO USUNĄŁ

O tym się mówi w Polsce: OJCIEC ANDRZEJA DUDY SKOMENTOWAŁ ZACHOWANIE GWIAZD ZASZCZEPIONYCH POZA KOLEJNOŚCIĄ. CO POWIEDZIAŁ PROF. JAN TADEUSZ DUDA

O tym się mówi na świecie: KOBIETA W CIĄŻY CZUŁA SIĘ ŹLE. PO PORADZIE NIE MOGŁA UWIERZYĆ WŁASNYM OCZOM. CIAŁO JEJ DZIECKA POKRYWAŁY ZNAMIONA. CO STAŁO SIĘ POTEM

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. PRZEZ NAGŁE ZDARZENIE TATA ARTYSTKI TRAFIŁ DO SZPITALA. CZEKA GO SKOMPLIKOWANA OPERACJA. CO SIĘ STAŁO