Jak podaje "Biznes Info", czas pracy na nocnych zmianach będzie od 1 stycznie 2021 opłacany znacznie korzystniej. Kiedy zatem praca w porach nocnych będzie korzystniejsza?

Wyższy dodatek do wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2021 roku, pracownicy wykonujący swoje obowiązki służbowe także w porach nocnych, mogą liczyć na spore podwyżki dodatku do wynagrodzenia, a podwyżki te zależne będą od dwóch rzeczy.

Nocna zmiana w pracy, to wykonywanie czynności służbowych w godzinach od 21:00 do 7:00 rano, o czym mówi Kodeks Pracy. W nowym roku 2021, wymiar czasu pracy od poniedziałku do piątku wyniesie 152 godziny. Obecna stawka minimalna brutto, to 2800 złotych. Należy pamiętać, że za pomocą tych danych obliczamy najniższą stawkę za pracę w godzinach nocnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca podjął decyzję o jej podwyższeniu według uznania. Dodatek za pracę na nocnej zmianie, należy się także pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin.

Za nadgodziny nocne można dostać pieniądze lub czas wolny

źródło: YouTube
źródło: YouTube
źródło: YouTube

Kodeks pracy daje pracodawcy wybór między dwiema formami opłacenia nadgodzin nocnych. Może to być 100% lub 50% stawki lub określony w kodeksie czas wolny. Jeśli jednak pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi czasu wolnego, zobowiązany jest do rekompensaty finansowej.

Ważną informacją jest też fakt, że rekompensata za nadgodziny nie może nastąpić później, niż miesiąc, w którym one wystąpiły, co oznacza, że gdy odbywamy nadgodziny we wrześniu, w miesiącu tym powinniśmy mieć doliczony dodatek.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Znaki i symbole, których włamywacze używają do oznaczenia Twojego domu przed akcją. Warto poznać

Zerknij: Cudowne wieści płynął z rodziny królewskiej. Meghan i Harry nie posiadają się z radości. Czy Meghan spodziewa się dziecka

Nie przegap: Ta mała dziewczynka, która uśmiecha się ze zdjęcia, dzisiaj jest znana w każdym polskim domu. Wyrosła na dzielną kobietę