W ostatnim czasie wiele słychać o tzw. czternastce dla emerytów, która jest jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów parlamentarnych.

W obecnej sytuacji pandemii i kryzysu gospodarczego wiele osób obawia się, że nie zostanie ona spełniona.

Rząd zapowiada jednak, że spełni swoje zapowiedzi. Ostatecznie podano w końcu kiedy świadczeniobiorcy będą mogli spodziewać się dodatkowych środków finansowych.

Minister rodziny i polityki społecznej zapowiedziała, że ustawa w tej kwestii została zaplanowana na pierwszy kwartał 2021 dzięki czemu pieniądze będą mogły zostać wypłacone jeszcze pod koniec przyszłego roku.

„Projekt przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021, wypłaty są przewidziane na czwarty kwartał.” – powiedziała Marlena Maląg podczas wywiadu dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Minister podała także, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone oraz dodała, że o ile senat nie wprowadzi poprawek, świadczenie zostanie zrealizowane.

Dodatkowe świadczenia będą przysługiwać osobom, które w dniu 31 października 2021 roku będą mogły wykazać się prawem do pobierania świadczeń co daje około 9,1 miliona osób.

czternasta emerytura
czternasta emerytura
fot. pixabay

Wysokość świadczeń będzie różna. Osoby, które otrzymują do 2900 złotych brutto dostaną czternastkę o kwocie najniższej emerytury czyli 1250 zł brutto co daje około 1068 netto.

Ci, którzy przekraczają podany próg zostaną objęci zasadą „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że od czternastki zostanie odjęta kwota kwotę przekroczenia 2900 zł brutto.

Rząd ma przeznaczyć na czternastki około 10,6 miliardów złotych.

Jak informował portal "Życie": Jakie będą zmiany w podatkach i nowe opłaty w 2021 roku? Od stycznia wzrośnie nie tylko płaca minimalna. Warto się na to przygotować

Przypomnij sobie: Niepokojąca siła natury. W Europie można było odczuć jedne z najsilniejszych trzęsień ziemi we współczesnej historii. Co wiadomo w tej sprawie

Portal "Życie" pisał również: Daniel Martyniuk ponownie zwrócił się do byłej żony za pośrednictwem mediów. To niespodziewany zwrot akcji w ich relacjach. Wiadomo o co poprosił