Program 500 plus został wdrożony cztery lata temu. Dzięki niemu wiele polskich rodzin mogło podnieść standard swojego życia, a co za tym idzie zapewnić swoim dzieciom przybory niezbędne do szkoły czy też lepsze ubrania. Okazuje się jednak, ze w wielu gminach nieustannie dochodzi do opóźnień w wypłatach świadczeń.

Rzecznik Praw Dziecka zabrał głos

Jak informuje portal Pikio, Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, potwierdził, że faktycznie w ostatnim czasie otrzymuje wiele informacji dotyczących opóźnień w wypłatach świadczenia w ramach programu 500 plus. Co więcej, okazuje się, że niektóre samorządy odmawiają rozpatrywania wniosków do świadczeń wychowawczych oraz rodzinnych.

Rzecznik zwrócił się o pomoc w tej sprawie do minister rodziny – Marleny Maląg. Mikołaj Pawlak uważa bowiem, że takie sytuacje są niedopuszczalne, bowiem powodują obniżenie standardu życia dzieci, co przekłada się w bezpośredni sposób na naruszenie praw najmłodszych.

- Boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin, pozbawiając dzieci możliwości korzystania z należnych im i gwarantowanych przez prawo świadczeń pomocowych ze strony naszego państwa. W skrajnych przypadkach narusza to prawo tych małoletnich do dorastania w godnych warunkach socjalnych – uważa Mikołaj Pawlak.

Jak zakończy się cała sprawa?

Co więcej, Rzecznik Praw Dziecka zwrócił szczególną uwagę na sytuację polskich dzieci, które są pod opieką rodziców cudzoziemców, a także na dzieci, które przyjechały z rodzicami do Polski z innych krajów poprzez uzyskanie u nas pozwolenia na pobyt i pracę. Jak się okazuje, samorządy często bardzo lekceważąco podchodzą do spraw takich rodzin.

Jak zakończy się cała sprawa? Czy Marlena Maląg zareaguje na wniosek Rzecznika Praw Dziecka i skontroluje poruszone przez niego kwestie?

Czy wszyscy otrzymają zaległe wypłaty świadczenia 500 plus? Źródło: promiseheights.net
Czy wszyscy otrzymają zaległe wypłaty świadczenia 500 plus? Źródło: promiseheights.net

Jak informował portal "Życie": CZY STOIMY U PROGU APOKALIPSY? CO TAKIEGO WYDARZY SIĘ 21 GRUDNIA 2020 ROKU? NASA NIE MA WĄTPLIWOŚCI, BĘDZIEMY ŚWIADKAMI CZEGOŚ NIESPOTYKANEGO

Przypomnij sobie: JAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE DNI PIOTRA MACHALICY? NIKT NIE WIEDZIAŁ, CO DZIAŁO SIĘ ZE ZNANYM AKTOREM. BOLESNE KULISY SYTUACJI ODSŁANIA PRZYJACIÓŁKA ARTYSTY

Portal "Życie" pisał również: JUŻ NIEBAWEM ZAROBKI DZIENNIKARZY TELEWIZJI POLSKIEJ STANĄ SIĘ JAWNE! ILE RZECZYWIŚCIE TRAFIA DO KIESZENI PRACOWNIKÓW TVP