Jak donosi "BiznesInfo", powstała możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę bez utraty sporej kwoty pieniędzy. Są jednak istotne warunki, które należy wówczas spełnić.

Sposób na wcześniejszą emeryturę bez straty finansowej

Przejście na emeryturę przed osiągnięciem 60-tego roku życia wiąże się ze znacznym obniżeniem późniejszych świadczeń emerytalnych. To skłania wielu Polaków do dalszej aktywności zawodowej, pomimo konieczności udania się na zasłużony odpoczynek.

Można jednak uniknąć znacznego obniżenia comiesięcznych wpłat na poczet emerytury, jednak trzeba spełnić kilka warunków, które otworzą nam drzwi ku nowemu rozdziałowi życia.

Wprowadzenie pandemii zmusiło wielu Polaków do przejścia na emeryturę

Gdy rządy na świecie ogłosiły, że rozpoczęła się pandemia koronawirusa, wielu pracowników utraciło źródło dochodu, a wielu przedsiębiorców zmuszonych było do znacznego ograniczenia działalności lub do całkowitego zamknięcia firmy. To spowodowało wiele tragedii, o których dowiadujemy się od niedawna.

Obecna sytuacja na rynku pracy jest na tyle bardzo trudna i niepewna, że wielu ludzi podjęło decyzję o przejściu na emeryturę i przyjęciu świadczenia o jakiejkolwiek wysokości, byle otrzymywać stale konkretną kwotę. Utrata finansowego gruntu pod nogami zawsze jest frustrująca szczególnie, gdy bierzemy na siebie odpowiedzialność za godne warunki życia naszych bliskich.

Najbardziej korzystnym sposobem skorzystania z wcześniejszego świadczenia, jest przejście na tak zwaną emeryturę pomostową, jednak okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczamy. Należy bowiem udokumentować wykonywanie pracy w warunkach szczególnych, albo w szczególnym charakterze. Należy także mieć pewność, że prawidłowo interpretujemy skomplikowane przepisy.

Gdy okaże się, że nie przepracowaliśmy do 1999 roku piętnastu lat w szczególnych warunkach, albo w szczególnym charakterze, powinniśmy niezwłocznie upewnić się, że wykonywany przez nas zawód znalazł się na nowej rządowej liście zawodów uprawnionych do tak zwanej pomostówki. Jeśli zatem jesteśmy na przykład kierowcą ciężarówki, zawodowym tancerzem lub pilotem, według nowej listy z 2008 roku, możemy skorzystać z pomostówki.

źródło: YouTube
źródło: YouTube
źródło: YouTube

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Przepowiedział wydarzenia w Bejrucie. Dalszy ciąg wizji przeraża. Czy mamy się czego bać

Zerknij: Ivan Komarenko nie odpuszcza. Ostro apeluje do Łukasza Szumowskiego słowami najnowszej piosenki "Mity i kity"