Jak doskonale wiemy, prawo do pobierania emerytury lub renty wygasa wraz ze śmiercią świadczeniobiorcy. Okazuje się jednak, że w szczególnych przypadkach świadczenie może zostać wypłacone bliskim zmarłego.

Kiedy świadczenie może być wypłacone?

Portal Biznes Info zwraca uwagę na fakt, kiedy świadczenia przekazywane są za pośrednictwem listonoszy. Jeśli w chwili dostarczenia przez listonosza wypłaty otrzyma on informację, że świadczeniobiorca zmarł, to nie powinien samodzielnie wypłacać świadczenia członkowi rodziny, tylko zwrócić je w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak się jednak okazuje, niektórzy z członków rodziny mogą być uprawnieni do odbioru ostatniego świadczenia, jakie przysługiwało zmarłemu, czyli tzw. świadczenia niezrealizowanego.

Czym dokładnie jest świadczenie niezrealizowane? Jest to wypłata emerytury lub renty, która była przyznana przed śmiercią świadczeniobiorcy, jednak nie została przez niego odebrana.

- Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu się należało (tj. za miesiąc, w którym zmarł - bez względu na to, w jakim dniu miesiąca) to ZUS na wniosek złożony przez członka rodziny o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym – wyjaśniła regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim – Beata Kopczyńska.

Komu przysługuje świadczenie?

Warto zaznaczyć, że takie niezrealizowane świadczenie przysługuje w pierwszej kolejności małżonkowi lub też dzieciom świadczeniobiorcy, pod warunkiem, że prowadzili oni wspólne gospodarstwo domowe ze zmarłą osobą.

W drugiej kolejności rozpatrywani są małżonkowie oraz dzieci, które nie prowadziły wspólnego gospodarstwa domowego ze zmarłym, a dopiero na końcu osoby, które pomagały w utrzymaniu zmarłego.

Źródło: biznes.radiozet.pl

Jak informował portal "Życie": ZDJĘCIE BALKONU MARTY KACZYŃSKIEJ WYWOŁAŁO SPORE ZAMIESZANIE. CZY PRAWNICZKA ŚWIADOMIE WPLOTŁA NIECO HUMORU, CZY TEŻ NIE MA POJĘCIA O CO CHODZI

Przypomnij sobie: KOLEJNE NIESAMOWITE ZNALEZISKO! JEDNA Z POLSKICH RZEK PRZEZ WIELE LAT SKRYWAŁA NIEZWYKLE CENNY SKARB. CO TAKIEGO ODKRYLI ARCHEOLODZY

Portal "Życie" pisał również: W OSTATNIEJ CHWILI POJAWIŁ SIĘ PILNY KOMUNIKAT MINISTERSTWA W SPRAWIE POWROTU UCZNIÓW DO SZKÓŁ. MEN POSTANOWIŁ POINFORMOWAĆ O ZAMKNIĘCIU SEMESTRU