Wraz z nowym rokiem trzeba będzie się liczyć z wejściem w życie kompletnie nowej opłaty związanej mocno z rachunkami za prąd. To tzw. opłata mocowa. Co ona oznacza i dlaczego może się ona wiązać ze wzrostem rachunków za energię elektryczną?

To jednak nie wszystko – do dziś nie wiadomo, co stanie się z rekompensatami za podwyżki prądu w 2020 roku z powodu pandemii, choć Jacek Sasin deklarował wyrównanie tych kwot jeszcze jakiś czas temu.

Styczeń przyniesie kompletnie nową opłatę w kwestii energetyki w Polsce. To opłata mocowa, której zadaniem jest utrzymaniem zapasów prądu i ciągłości ich dostaw do odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw.

Jej wprowadzeniem zapobiegnie – jak przypomina serwis Biznes Info – tzw. blackoutów spowodowanych spadkiem lub całkowitym brakiem mocy. Chodzi o utrzymanie rezerw energetycznych, co wiąże się z kosztami.

Ile będzie wynosić opłata? Ma być to zależne od zużycia energii – 1 megawatogodizna to 45 złotych, a średnio gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu roku 2 megawatogodziny, zatem średnio zapłacimy 90 złotych w skali roku.

Jednak rodziny wieloosobowe i gospodarstwa wielopokoleniowe, w których mieszka kilka osób będą się musiałby liczyć z wyższą opłatą – od 100 do 150 złotych.

Każdy z nas będzie musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki poszybują w górę. Od nowego roku wchodzi w życie nowe prawo, pojawi się pewna opłata

Za prąd w przyszłym roku na pewno zapłacimy więcej, a drugi czynnik, który może podwyższyć nam rachunki to podwyżki cen u samych dostawców energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki otrzymał już wnioski największych firm energetycznych, czyli od Enei, PGE Obrót, Tauronu i Energi na temat taryf na 2021 rok.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy instytucja zdecyduje się je zatwierdzić. W ubiegłym roku podniesiono ceny o 12 proc.

Jak informował portal "Życie": CO SIĘ DZIEJE Z LECHEM WAŁĘSĄ? W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH BYŁEGO PREZYDENTA POJAWIŁ SIĘ NIEPOKOJĄCY WPIS. NAPISAŁ, CO BĘDZIE Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM

Przypomnij sobie: POLKI MASOWO ZWLEKAJĄ Z NIEZWYKLE WAŻNĄ SPRAWĄ, KONSEKWENCJE CZĘSTO SĄ OSTATECZNE. LEKARZE ALARMUJĄ, BY NIE LEKCEWAŻYĆ RYZYKA, MOŻE BYĆ ZA PÓŹNO

Portal "Życie" pisał również: WŁADZE ZATWIERDZIŁY NOWE 500 PLUS, MOŻNA STARAĆ SIĘ O DODATKOWE PIENIĄDZE. WNIOSEK TRZEBA ZŁOŻYĆ JAK NAJSZYBCIEJ, DOFINANSOWANIE BĘDZIE DOSTĘPNE RAZ