Po wielu tygodniach względnej swobody wróciliśmy do bardzo restrykcyjnych obostrzeń, które mają również wpływ na nasze życie duchowe i społeczne. Wielu z nas w okresie ostatnich miesięcy i tygodni musiało pochować członka rodziny czy inną bliską osobę i zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne bywa to zadanie w dobie światowej pandemii.

Niestety, obecne przepisy wykluczają możliwość wzięcia udziału w ceremonii pochówku przez wszystkich, którzy chcieliby pożegnać zmarłego. Głośno było m.in. o pogrzebie aktora Dariusza Gnatowskiego, którego pożegnała wyłącznie garstka osób z najbliższej rodziny.

Niestety, nic nie da się na to poradzić i trzeba się przystosować do panujących obostrzeń, wynikających z obecnego rozporządzenia.

Jak się jednak okazuje, nie wszystkie kościoły przestrzegają reżimu sanitarnego, jaki został wdrożony jakiś czas temu przez rosnącą gwałtownie liczbę nowych przypadków zakażeń!

Jak wygląda ostatnia droga wielu osób w trakcie pandemii? Sytuacja jest bardzo skomplikowana, wielu kapłanów i wiernych nie zwraca uwagi na obostrzenia

Na ten temat mówi między innymi Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego. Zastrzega, że jeśli dany kościół bierze pod uwagę obostrzenia sanitarne to faktycznie, w trakcie pogrzebu w świątyni i na cmentarzu jest niewiele osób, zachowujących właściwy dystans społeczny i noszących maseczki. Jednak nie jest tak wszędzie!

Niestety, w wielu parafiach księża obchodzą obostrzenia i przyzwalają na uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej wszystkim tym, którzy chcą pożegnać zmarłego.

„Zdarza się również, że osoby zmarłe z powodu COVID-19 nie są chowane przez księży, nawet jeśli wcześniej doszło do kremacji zwłok” - mówi Ragiel w rozmowie z dziennikarzem WP w trakcie programu Newsroom.

Jednak, jak wyjaśnia ekspert najczęściej nie wynika to ze złej woli, a zwyczajnej nieznajomości przepisów, a także ich sporej zawiłości i luk prawnych.

fot. Youtube @Doba TV

Jak informował portal "Życie": TO JUŻ OFICJALNE. PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI POTWIERDZIŁ INFORMACJĘ, KTÓRA BYŁA NIEPEWNA. CHODZI O POMOC FINANSOWĄ W ZWIĄZKU Z TARCZĄ ANTYKRYZYSOWĄ

Przypomnij sobie: NIEZWYKLE ISTOTNA WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH POLAKÓW. GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZEKAZAŁ WAŻNĄ INFORMACJĘ. KONIECZNIE NALEŻY SIĘ Z NIĄ ZAPOZNAĆ

Portal "Życie" pisał również: PREZYDENT JEDNEGO Z MIAST SPRZECIWIŁ SIĘ RZĄDZĄCYM. POZWOLIŁ MIESZKAŃCOM WEJŚĆ NA TEREN MIEJSCA SPOCZYNKU PODCZAS DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH