Według najnowszych informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, już 1 listopada wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, a także wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Kto najbardziej zyska na wprowadzanych zmianach?

Wiele leków będzie dostępnych taniej!

Jak informuje portal Abczdrowie, nowa lista leków refundowanych spowoduje obniżenie cen aż 563 preparatów! Pacjenci zapłacą mniej za takie preparaty jak Rozaduo, Zolax, Sorelex.

Niestety wprowadzenie nowej listy spowoduje także podwyższenie cen aż 379 leków. Na całe szczęście podwyżki te nie są znaczące, bowiem wynoszą maksymalnie 10 zł. Pacjenci więcej zapłacą między innymi za takie leki jak MST Continus, Apo – Fina oraz Penester.

Co ciekawe, już z dniem 1 listopada z listy leków refundowanych zniknie szczepionka Vaxigrip Tetra. Szczepionkę tę za darmo mogły uzyskać osoby, które ukończyły 75 lat, natomiast osoby po 65 roku życia płaciły za nią tylko 50% ceny. Zgodnie z nową listą leków refundowanych szczepionka ta będzie refundowana dla dzieci od 24 do 60 miesiąca życia, pacjentów między 18, a 65 rokiem życia, którzy są obciążeni możliwymi powikłaniami po grypie oraz dla kobiet w ciąży.

Duże zmiany!

To jednak nie wszystkie zmiany dotyczące kobiet w ciąży. Według zmian, ciężarne będą mogły za darmo otrzymać takie leki jak Ursopol, Proursan, Milukante, Zafiron, Symflusal, Amizepin Oxepilax, Meprelon, Encortolon oraz wiele, wiele innych. Łącznie refundacja dotyczy 397 leków.

Ministerstwo zdrowia postanowiło także zwiększyć pulę leków refundowanych dla osób, które cierpią na rzadkie choroby. Refundacją objęty zostanie lek Kalydeco – przeznaczony dla osób z mukowiscydozą, a także leki Omnitrope i Genotropin 12, z których korzystają między innymi osoby cierpiące na niedobór hormonu wzrostu.

Na nowej liście leków refundowanych nie pojawią się takie leki jak Revatio i Iloprost Zentiva, przeznaczone dla pacjentów cierpiących na tętnicze nadciśnienie płucne, a także między innymi leki takie jak Accord, Mitomycin C Kyowa Nordic Pharma wykorzystywane w chemioterapii.

Jak informował portal "Życie": M JAK MIŁOŚĆ: "CIĘŻARNA" JULIA WRÓBLEWSKA ODNIOSŁA OBRAŻENIA PODCZAS MANIFESTACJI. CO SIĘ STAŁO Z MŁODĄ GWIAZDĄ

Przypomnij sobie: KURIOZALNA POMYŁKA WE WPROWADZONYCH OBOSTRZENIACH DOPROWADZIŁA DO WIELU NIEPOROZUMIEŃ. RZĄDZĄCY WYJAŚNIAJĄ, CHODZI O GODZINĘ DLA SENIORA

Portal "Życie PL" pisał również: EKSPERCI PRZEWIDUJĄ OGROMNE NIESZCZĘŚCIE, KTÓRE MA WYDARZYĆ SIĘ NIEBAWEM. NIEKTÓRE OSOBY SĄ PRZEKONANE, ŻE TEN DZIEŃ BĘDZIE KOŃCEM ŚWIATA. O CO CHODZI