Jak podaje "Super Express", od następnego miesiąca seniorzy od 75 roku życia otrzymają nową szczepionkę przeciwko grypie. Przewiduje się również więcej nieodpłatnych leków dla kobiet w ciąży, oraz medykamentów m.in. dla pacjentów cierpiących na mukowiscydozę. Za niedługo obowiązywać ma nowa lista refundacyjna, której plan opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

Komu dane będzie skorzystać z nowej oferty resortu zdrowia

Na liście, która zacznie obowiązywać już od listopada będzie szczepionka przeciw grypie Vaxigrip Tetra. Osoby minimum od 75 roku życia dostaną ją nieodpłatnie, a seniorzy po przekroczeniu 65 lat życia kupią ją 50 procent taniej.

Na darmową szczepionkę muszą się także nastawić rodzice dzieci w wieku 2-5 lat, kobiety w ciąży i inne osoby dorosłe, u których grypa może być źródłem powikłań (np. chorzy na serce).

Od września bieżącego roku kobietom w ciąży przysługują nieodpłatne leki objęte programem Ciąża plus. Aktualnie kobiety przy nadziei mogą otrzymać 114 środków leczniczych, lecz od listopada na liście darmowych leków znajdzie się 397 produktów. Dopisano na przykład leki stosowane w przypadku astmy i w chorobach płuc (np. Fostex, BDS N), w chorobach wątroby i dróg żółciowych (Proursan, Ursocam).

Na nowej liście leków refundowanych nie znajdą się niestety nowe leki dla osób będących pod opieką onkologiczną.

– Niestety wielu chorych nie otrzyma szansy leczenia – uprzedził Bartosz Poliński prezes Fundacji Alivia wspomagających osoby walczące z chorobą nowotworową. – W budżecie państwa na rok 2021 planowane jest zmniejszenie środków NFZ na finansowanie produktów leczniczych – ubolewa.

Nowa lista podaje też nowy sposób dopłat do wielu leków. Tańszych ma być 563 preparatów, a podrożeć ma 379 leków.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Władysław Balicki z drugiej edycji "Sanatorium Miłości" przeżył bolesne chwile. Co się stało

Zerknij: Skandaliczne zachowanie nastolatków na cmentarzu. Trzech nieletnich zatrzymała policja