Nowe obostrzenia, które w czwartek zdecydował się wprowadzić rząd mają na celu maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa, która od kilkunastu dni przybrała na sile tak bardzo, że w sobotę 17 października został pobity kolejny rekord zakażeń – ponad 9 tysięcy przypadków w ciągu 24 godzin. Polacy muszą dostosować się nowych, bardzo licznych zasad, które nie ominą również kościołów i miejsc kultu. Czego trzeba się spodziewać w najbliższym czasie?

Nowe zasady w kościołach i miejscach kultu ze względu na kolejne obostrzenia. Co się zmieni?

Nie tylko handel, transport publiczny, ale i kościół w Polsce i inne związki wyznaniowe dotknęły obostrzenia związane z drugą falą koronawirusa. Przez rozwój epidemii na nowe zasady zdecydował się premier Mateusz Morawiecki, między innymi wprowadzając godziny dla seniorów, ograniczając możliwość organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel czy też ograniczając liczbę pasażerów w komunikacji publicznej.

Jak informuje TVN24, cytowane przez Pikio, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak zdecydował się na wydanie ważnego i bardzo szczegółowego rozporządzenia w sprawie „wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii". Zmiany bowiem muszą wziąć sobie do serca nie tylko wierni, ale także duchowni.

„Mając na uwadze nowe decyzje Rządu RP, które wchodzą w życie z dniem 17 października 2020 roku, przekazuję Rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii” - wyjaśnia w oficjalnym wpisie abp. Wojciech Polak.

Zgodnie z zaleceniem rządu o9rganiczona została liczba wiernych mogących wziąć udział w mszy czy innych nabożeństwach – w strefie żółtej do jednej osoby na 4 mkw, a w czerwonej do jednej na 7 mkw. Tym samym, znacząco ograniczy się możliwość brania udziału w mszach. Prymas Polski przekazał, że parafie musza wyraźnie informować o maksymalnej liczbie wiernych, którzy mogą brać udział w mszach.

„W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii” - powiedział prymas Polski.

Chodzi również o zasłanianie nosa i ust podczas mszy przez wszystkich, również przez służących do nabożeństwa. Duchownych zobowiązano również do kontroli dezynfekcji rąk.

fot. Youtube @KAI

Jak informował portal "Życie ": DO INTERNETU TRAFIŁO ZDUMIEWAJĄCE NAGRANIE Z POLICYJNEJ INTERWENCJI. POLICJANCI CHCIELI DAĆ MANDAT ZA BRAK MASECZKI, CO STAŁO SIĘ PÓŹNIEJ ZDUMIEWA

Przypomnij sobie: POLACY NIE BĘDĄ ZADOWOLENI, POJAWIŁY SIĘ NOWE STAWKI ZA WYWÓZ ŚMIECI. SZCZEGÓLNIE DOTKLIWA PODWYŻKA DLA WIELODZIETNYCH RODZIN, POTĘŻNE SUMY

Portal "Życie " pisał również: DUŻA GRUPA POLAKÓW OD CZWARTKU BĘDZIE MOGŁA STARAĆ SIĘ O WYŻSZE ŚWIADCZENIA. JAK OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? TRZEBA SPEŁNIAĆ JEDEN WARUNEK