Ile tak naprawdę wyniesie waloryzacja emerytur i rent 2021? Okazuje się, że jest duża szansa, że nie zakładane przez rząd 3,84 procenta, o którym mowa od dłuższego czasu, a 4, a nawet 4,5 procenta! To jednak zapowiedzi ekspertów, którzy wyliczyli, że taka podwyżka może przynieść o 10 złotych więcej miesięcznie do świadczenia emerytalnego! Powód? Okazuje się, że w tym roku inflacja jest bardzo wysoka, a przy tym mocno nieprzewidywalna. Najnowsze szacunkowe wyliczenia ekspertów z zakresu ekonomii przedstawił „Super Express”.

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku będzie wyższa niż zakłada rząd? Zaskakujące wyliczenia ekspertów!

Waloryzacja, która odbywa się co roku w marcu zależna jest od bardzo wielu czynników, a seniorom służy w tym, aby nie odczuli tak mocno rosnących cen. Dlatego właśnie oblicza się waloryzację również na podstawie inflacji z poprzedniego roku podatkowego. Waloryzacja 2021 nie zapowiada się na wysoką przez obecną sytuację związaną z epidemią i ma być niższa niż w ubiegłych latach.

Zgodnie z planami rządu najniższa emerytura doczeka się waloryzacji na poziomie 40 złotych miesięcznie, a wyższe świadczenia w oparciu o wskaźnik waloryzacji w wysokości 3,84 proc. ma na to wpływ sama inflacja i 20 proc. realny wzrost średniego wynagrodzenia.

Czy jednak waloryzacja może być wyższa? To możliwe, gdyż ekonomiści myśleli, że inflacja będzie niższa niż w minionych miesiącach, a ta ich zaskoczyła wzrastając ze spodziewanego 2,9 proc. do 3,2 proc. Ceny mogą rosnąć jeszcze mocniej do końca roku przez pandemię.

„To paradoksalnie dobra informacja dla emerytów, bo dzięki wysokiej w tym roku inflacji świadczenia będą wyższe. Szacujemy, że w lutym 2021 r., gdy poznamy ostateczną wielkość inflacji w całym roku 2020, rząd zmieni przyjęty wskaźnik waloryzacji emerytur z 3,84 proc. do 4 - 4,5 proc.” – przekonuje w „SE” Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Jak informował portal "Życie": WIELU POLAKÓW DOTKNĘŁY JUŻ BARDZO WYSOKIE MANDATY! MOŻNA STRACIĆ NAWET 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH ZA ZŁAMANIE PRAWA, TEGO LEPIEJ SIĘ WYSTRZEGAĆ

Przypomnij sobie: WIELKIE OSZUSTWO CZYHA NA KLIENTÓW JEDNEJ Z SIECI HANDLOWYCH! WŁADZE MARKI OSTRZEGAJĄ, BY NIE UFAĆ FAŁSZYWYM WIADOMOŚCIOM, MOGĄ WYŁUDZAĆ DANE

Portal "Życie" pisał również: UCZNIOWIE MAJĄ SPORY PROBLEM W SZKOŁACH, RODZICE ALARMUJĄ: DZIECI NIE MAJĄ, KIEDY SIĘ UCZYĆ! KURIOZALNY POWÓD, CZY ZNAJDZIE SIĘ ROZWIĄZANIE