Niestety, w ostatnich dniach sytuacja epidemiczna w Polsce nie poprawia się, a wręcz odwrotnie – pogarsza się znacząco, choć GIS i Ministerstwo Zdrowia zapewniają nas, że po połowie października dojdzie do znaczącej poprawy.

Jednak w dobie pandemii, kiedy przez wiele miesięcy nie mogliśmy uczestniczyć nawet w mszach świętych w tradycyjnej formie wszyscy zastanawiają się, jak będą wyglądać typowe do tej pory obrzędy kościelne, w tym odbywające się w okresu Adwentu i po Bożym Narodzeniu wizyty duszpasterskie, inaczej nazywane kolędami.

Jak wiadomo nie od dziś, obecna sytuacja związana z koronawirusem wyklucza normalne spotkania księży z wiernymi w ich domach. Wszyscy zatem zastanawiają się nad tym, jaki kościół katolicki w Polsce ma pomysł na przeprowadzenie kolędy 2020/2021.

„Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie” – poinformował w specjalnym oświadczeniu ks. Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, cytowany przez Wirtualną Polskę i serwis Nasze Miasto.

Jak będzie wyglądać kolęda 2020/2021?

Właśnie w diecezji katowickiej stworzono nowe zasady przeprowadzania kolędy w tym i nadchodzącym roku! Jak będzie ona wyglądać w Katowicach i ogromnej części województwa śląskiego?

Okazuje się, że kolęda nie będzie powszechna, a wizyty duszpasterskie ogranicza się tylko do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań, wyłącznie na zaproszenie gospodarzy!

To kompletna nowość, jednak zrozumiała w obecnej sytuacji. Kuria wystosowała również apel do księży o „celebrację w okresie Bożego Narodzenia Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych".

Jak będzie wyglądać kolęda w innych diecezjach w Polsce? O tym przekonamy się już wkrótce, gdyż arcybiskupi i kardynałowie będą musieli podjąć stosowne decyzje w tej sprawie.

Jak informował portal "Życie": CHCIELI WYNIEŚĆ KILKADZIESIĄT KILOGRAMÓW GRZYBÓW Z LASU, ZAREAGOWAŁA STRAŻ LEŚNA! PIĘKNE BOROWIKI SKONFISKOWANE, GRZYBIARZE ODPOWIEDZĄ ZA SWÓJ CZYN

Przypomnij sobie: ZDUMIEWAJĄCE WYZNANIE SZPITALNEGO KAPELANA, AŻ TRUDNO UWIERZYĆ W JEGO SŁOWA! OPOWIEDZIAŁ, JAK WYGLĄDA OBECNIE POSŁUGA NA ODDZIALE POŁOŻNICZYM

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PODWYŻEK OPŁAT ZA PARKOWANIE CZY BILETÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ! BUDŻETY MIAST TOPNIEJĄ, TRZEBA SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI