Jak dobrze wszyscy pamiętamy, emerytura 2020 przeszła niemal rewolucję. Według nowych pomysłów rządu wprowadzono zupełnie inaczej wyliczaną waloryzację, a także wypłacono trzynastki i zdecydowano, że już wkrótce ogromna grupa seniorów będzie mogła liczyć również na czternastą emeryturę w systemie „złotówka za złotówkę”. Obowiązuje też inny system przeliczania świadczeń dla kilku grup emerytów. Czego jednak będzie można spodziewać się w przyszłym roku? O tym pisze serwis Biznes Info.

Co czeka emerytów w przyszłym roku? Nowa waloryzacja, trzynastki i czternastki

Waloryzacja 2021 rozpocznie się w marcu i w tym roku wyniosła 3,24 proc. Tak samo wprowadzono tzw. waloryzację procentowo-kwotową, co oznacza, że najniższe świadczenie zostało powiększone o 70 złotych.

Ile wyniesie waloryzacja 2021? Według wyliczeń ma to być 3,84 procent – na każde 100 złotych przypadnie tym samym 3,84 złote podwyżki. Waloryzacja kwotowa dla osób o najniższej emeryturze wyniesie jednak mniej, bo 40 złotych.

Podniesiona została również minimalna emerytura. W tym roku było to 100 złotych brutto, czyli finalnie 1200 złotych brutto.

Wiadomo także, że w przyszłym roku emeryci i renciści mogą się spodziewać trzynastek w maju, a kwota jaką otrzymają to 1250 złotych brutto. To suma najniższej emerytury.

Dodatkowo, wiadomo także o zupełnej nowości – wypłatach czternastych emerytur.

Trafią w ręce seniorów w listopadzie 2021 roku. Pieniądze zostaną przekazane najuboższym emerytom, którzy najmocniej potrzebują wsparcia. Nie dostaną ich wszyscy, a ich wysokość to najniższa emerytura, która w kolejnym roku ma wynieść najpewniej 1270 złotych brutto – 1040 złotych netto.

W tym przypadku będzie obowiązywał tzw. próg dochodowy. Całą czternastkę otrzymają te osoby, których świadczenie emerytalne nie przekracza 2900 złotych brutto. Dla tych, którzy otrzymują więcej będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: NIETYPOWE ZACHOWANIE DZIECI, KTÓRE CHCĄ CHODZIĆ DO SZKOŁY Z KATAREM I ZŁYM SAMOPOCZUCIEM. UKRYWAJĄ DOLEGLIWOŚCI, BO BOJĄ SIĘ UZNANIA ZA CHORE NA COVID

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: NOWOŚĆ DLA WIDZÓW TVP, UCIESZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKICH STARSI WIDZOWIE. TO NOWATORSKI POMYSŁ JACKA KURSKIEGO, MA PRZYCIĄGNĄĆ TŁUMY PRZED TELEWIZORY

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: TRAUMATYCZNA HISTORIA KOBIETY UGRYZIONEJ PRZEZ ROBAKA W TRAKCIE PRAC OGRODOWYCH. W KILKANAŚCIE GODZIN PO POWROCIE DO DOMU TRAFIŁA NA STÓŁ OPERACYJNY