Kryzys gospodarczy, który wywołała pandemia ma bezpośrednie przełożenie na stan finansów wielu Polaków, którzy w podbramkowej sytuacji postanowili zajrzeć do odłożonych na kontach IKE i IKZE oszczędności emerytalnych. W ten sposób pomniejszyli przyszłe emerytury. Sprawdzili to analitycy Expandera, sytuacja nie jest prosta.

Do tej puli sięgali najczęściej ludzie młodzi, którzy zmagają się z problemami finansowymi, stracili prace, zmniejszyły się im dochody i z tego tytułu nie odprowadzili lub odprowadzili znacznie mniejszą składkę emerytalną.

Niestety, z powodu epidemii koronawirusa w II półroczu średnio każdy Polak otrzymał o kilkaset złotych mniejsze wynagrodzenie. To będzie miało wpływ na naszą przyszłość finansową na emeryturze, wielkość naszych świadczeń, gdyż podstawa jest wyliczana na bazie wysokości odprowadzonych przez całe życie zawodowe składek.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała zaskakujące analizy. Eksperci Expandera widzą negatywną prognozę emerytalną dla wielu osób

– W pierwszym półroczu 2020 roku na blisko 250 tysiącach kont IKE i IKZE wykonano wypłaty przedterminowe – wyjaśnił Jarosław Sadowski, analityk Expandera, cytowany przez Fakt. Okazuje się, że w identycznym okresie podobnych wypłat było ponad 26 tysięcy.

Wzrost wypłat z IKE i IKZE, czyli rządowych programów oszczędzania na emeryturę nastąpił już w drugim półroczu poprzedniego roku i był dość wyraźny.

Wpływ na ten stan miała zatem nie tylko epidemia koronawirusa, ale i utworzenie PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to jednak największa fala wypłat do tej pory. W ciągu roku Polacy mieli wypłacić z IKE i IKZE blisko pół miliarda złotych.

Jak informował portal „Życie”: KRYSTYNA PAWŁOWICZ WŁAŚNIE UJAWNIŁA SKRYWANY PRZEZ LATA TALENT. NIKT PRĘDZEJ O TYM NIE WIEDZIAŁ, INTERNAUCI SĄ POD DUŻYM WRAŻENIEM

Przypomnij sobie: PEWIEN OPUSZCZONY DOM NA WSI SKRYWAŁ W SOBIE TAJEMNICĘ, O KTÓREJ NIKT NIE WIEDZIAŁ. PODCZAS REMONTU ZALEZIONO TAM PRZEDMIOTY WARTE KROCIE

Portal „Życie” pisał również: ZADZIWIAJĄCE WYDARZENIE W LESIE. PEWIEN MĘŻCZYZNA WYBRAŁ SIĘ NA GRZYBY, LECZ NIE SPODZIEWAŁ SIĘ, ŻE JEGO WYJAZD SKOŃCZY SIĘ TAK ŹLE