Okazuje się, że na początku przyszłego roku będziemy świadkami wprowadzenia nowego podatku, który obejmie ogromną grupę produktów, gdyż mowa o podatku cukrowym, który będzie nakładany na napoje słodzone, napoje z kofeiną i tauryną, a także tzw. „małpki”.

Zdaniem przedsiębiorców, będzie to prawdziwy cios dla sektora napojów, ale władze przekonują, że podatek nie ma celu fiskalnego, ale na pierwszym miejscu ma służyć poprawie zdrowia Polaków. Jednak jego wprowadzenie może oznaczać mniejsze wpływy dla firm tej branży.

Celem podatku cukrowego jest pomoc w walce z otyłością, cukrzycą, a także innymi chorobami, które mają związek z nadmiernym spożyciem cukru i innych substancji słodzących.

Już w 2021 roku wejdzie w życie podatek cukrowy!

Okazuje się, że w 2021 roku ma wejść w życie uchwalona już w lutym 2020 ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promowaniem służących zdrowiu wyborów konsumenckich. W ten sposób zostanie wprowadzona opłata znana w mediach jako „podatek cukrowy”.

To oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku napoje, które zawierają cukry (monosacharydy i disacharydy), kofeinę, taurynę będą posiadać narzuconą ustawą opłatę dwuczęściową, czyli „0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju, lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej, o których mowa w rozporządzeniu nr 1333/2008, 2) 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju – w przeliczeniu na litr napoju”, jak czytamy w ustawie przytaczanej przez Biznes Info.

Dodatkowo, za każdy pełny litr 100 procentowego alkoholu będzie obowiązywać opłata w wysokości 25 złotych, która będzie obowiązywać również „małpki” do 300 ml.

– Zarówno wysokość podatku, która jest niedopasowana do siły nabywczej polskich konsumentów, jak i warunków funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, system poboru nie zachęcający do reformulacji aż do zupełnie nierealnego vacatio legis, nie dającego przedsiębiorstwom żadnych szans na dopasowanie się do nowych przepisów, to gotowy przepis na gospodarczą katastrofę – przekonuje Andrzej Gantner, wiceprezes oraz dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, cytowany przez Wirtualne Media.

fot. Youtube

Jak informował portal „Życie”: KRYSTYNA PAWŁOWICZ WŁAŚNIE UJAWNIŁA SKRYWANY PRZEZ LATA TALENT. NIKT PRĘDZEJ O TYM NIE WIEDZIAŁ, INTERNAUCI SĄ POD DUŻYM WRAŻENIEM

Przypomnij sobie: PEWIEN OPUSZCZONY DOM NA WSI SKRYWAŁ W SOBIE TAJEMNICĘ, O KTÓREJ NIKT NIE WIEDZIAŁ. PODCZAS REMONTU ZALEZIONO TAM PRZEDMIOTY WARTE KROCIE

Portal „Życie” pisał również: ZADZIWIAJĄCE WYDARZENIE W LESIE. PEWIEN MĘŻCZYZNA WYBRAŁ SIĘ NA GRZYBY, LECZ NIE SPODZIEWAŁ SIĘ, ŻE JEGO WYJAZD SKOŃCZY SIĘ TAK ŹLE