– Zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów pełniących w 2010 roku służbę na lotnisku w Smoleńsku-Północ – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, cytowana przez Wirtualną Polskę.

Jeśli sąd przychyli się do pisma prokuratury to za trzema kontrolerami ruchu będzie można wydać list gończy. Śledczy mogą zyskać możliwość działania na rzecz zatrzymania pracowników lotniska ze Smoleńska, którzy kontrolowali ruch lotniczy podczas feralnego dnia i lotu prezydenckiego Tupolewa.

Prokuratura Krajowa wniosła o areszt dla trzech kontrolerów ruchu z lotniska w Smoleńsku. Sytuacja bez precedensu, poniosą karę?

Jakie zarzuty postawiono trzem kontrolerom ruchu? Chodzi o umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu powietrznym, którego skutkiem była śmierć kilkudziesięciu osób. Wcześniej

Prokuratura Krajowa oskarżyć kontrolerów o nieumyślne wywołanie katastrofy, jednak zarzut zmieniono na świadome działanie.

Śledczy wykazali, ze pracownicy lotniska wiedzieli o tym, że może dojść do katastrofy samolotu ze względu na warunki atmosferyczne, jednak mimo zagrożenia wydali pozwolenie na zniżenie się samolotu i próbne, warunkowe podejście do lądowania, które zakończyło się rozbiciem się Tupolewa.

Jak przypomina Wirtualna Polska, 10 kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa lotnicza na lotnisku w Smoleńsku, gdzie rozbił się rządowy samolot TU-154. Życie straciło wówczas 96 osób, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą, Marią Kaczyńską, wicemarszałkami Sejmu i Senatu, a także najważniejszymi politykami i postaciami życia publicznego w Polsce. Zginęła wówczas m.in. Anna Walentynowicz i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

Jak informował portal "Życie": HISTORIA TEJ DZIEWCZYNKI WZRUSZA DO ŁEZ! MUSIAŁA PRZEJŚĆ KILKA BOLESNYCH OPERACJI, ABY FINALNIE MÓC ZOBACZYĆ SWOJĄ MAMĘ, JEJ REAKCJA ROZDZIERA SERCE

Przypomnij sobie: MASECZKI BĘDZIE NOSIĆ JESZCZE PRZEZ DWA KOLEJNE LATA? PONURA WIZJA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA, POLACY NIE BĘDĄ Z TEGO ZADOWOLENI

Portal "Życie" pisał również: WKRÓTCE WEJDĄ W ŻYCIE POTĘŻNE ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM? KIEROWCY OBAWIAJĄ SIĘ, ŻE POSTÓJ BĘDZIE OZNACZAŁ KARĘ, A MANDATY ZWIĘKSZĄ SIĘ CZTEROKROTNIE