Nie ma się z czego cieszyć, gdyż przedstawicielka WHO, Soumya Swaminatham, której wypowiedź przytacza "South China Morning Post", a w ślad za dziennikiem Radio Zet, możliwy jest cenariusz dotyczący tego, że maseczek ochronnych będzie używać aż do 2022 roku.

– Sposób w jaki ludzie to przedstawiają, że w styczniu będą szczepionki dla całego świata i rzeczy zaczną wracać do normy - to tak nie zadziała – stwierdziła wprost ekspertka.

Jej zdaniem koronawirus i możliwość zarażenia się nim nie zniknie aż do 2022 roku i bardzo prawdopodobne jest, że będziemy zmuszeni do zachowywania reżimu sanitarnego, restrykcji, w tym noszenia maseczek ochronnych przez kolejne dwa lata. Taka perspektywa nie napawa optymizmem nikogo.

Ekspertka WHO przekonuje, że sytuacji nie zmieni znacząco wynalezienie skutecznej szczepionki na COVID-19, gdyż „liczba dawek szczepionek na COVID-19 [nie – przyp. red.] będzie na tyle duża, by życie wróciło do normalności przed 2022 rokiem”.

Epidemia nie skończy się przed 2022 roku i będziemy musieli nosić maseczki przez kolejne dwa lata? Ponury scenariusz eksperta WHO

Soumya Swaminatham tłumaczy, że powodem tego stanu będzie niska dostępność szczepionek, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie jest niski poziom opieki medycznej, a liczba przypadków koronawirusa bije rekordy.

W tej chwili WHO stworzyło inicjatywę Covax mająca na celu zrównoważenie dostępu do szczepionki na SARS-CoV-2 we wszystkich krajach na świecie, bez względu na PKB, zamożność obywateli i rozwój.

Do połowy 2021 roku Covax ma zgromadzić setki milionów dawek szczepionki dla ludzi na całym świecie, jednak ich liczba będzie i tak niewystarczająca, co ma powodować, że rezygnacja z obostrzeń będzie niemożliwa, a powrót do normalności znacząco się wydłuży.

Sytuacja powinna wrócić do normy, gdy uda się wyprodukować i zabezpieczyć około 2 miliardów dawek.

Jak informował portal "Życie": PEWNA KOBIETA POSTANOWIŁA PÓJŚĆ DO SPOWIEDZI. ZROBIŁA COŚ, CZEGO BARDZO ŻAŁOWAŁA. REAKCJA KSIĘDZA BYŁA BARDZO ZASKAKUJĄCA, NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie" pisał również: PEWIEN MĘŻCZYZNA ZROBIŁ ZAKUPY W JEDNYM Z POPULARNYCH SUPERMARKETÓW W POLSCE. PO OTWARCIU OPAKOWANIA Z MIĘSEM NIE MÓGŁ UWIERZYĆ W TO, CO WIDZI