Na 4200 mieszkańców aż 500 osób pozostaje na kwarantannie, co daje jednego mieszkańca na osiem osób, który musi przebywać w izolacji domowej, zleconej przez lokalny sanepid. O jaką gminę chodzi? O niewielkie Dziemiany na Kaszubach. I choć wsi wcale nie dziesiątkuje koronawirus, bo oficjalnie zarażone są tylko dwie osoby to sytuacja jest naprawdę ciężka.

Dlaczego doszło do tak dziwnej sytuacji? Zakażone są bowiem dwie nauczycielki, które miały kontakt z uczniami! Tym sposobem, dzieci wraz z całymi rodzinami decyzją stacjo sanitarno-epidemiologicznej muszą przebywać na kwarantannie. Wieś ma potężne problemy!

Co ósmy mieszkaniec Dziemian na Kaszubach przebywa na kwarantannie. Izolacja prawie paraliżuje życie wsi

Nie z naszej winy staliśmy się takim miejscem do pokazywania palcem – wyjaśnia wyraźnie zirytowany taką sytuacją wójt gminy Dziemiany Leszek Pobłocki w rozmowie z Radiem Zet.

Sytuacja jest naprawdę trudna, bo życie w gminie dosłownie zamiera. Włodarz przekonuje, że masowa kwarantanna oznacza problem m.in. z funkcjonowaniem Ochotniczej Straży Pożarnej, ośrodka pomocy społecznej, administracji samorządowej. Najbardziej poszkodowani są jednak sami mieszkańcy, bo kwarantanną są objęte całe rodziny.

Prawo jest jednak prawem i na rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia niewiele da się poradzić. Wójt Dziemian przekonuje, że dobrym rozwiązaniem są testy wszystkich pracowników szkoły, jednak obecnie jest to niemożliwe – przez zmianę przepisów bezpłatnym testom nie podlegają osoby bez objawów.

– Teoretycznie moglibyśmy jako gmina sami zakupić sobie takie testy, ale wtedy pojawia się pytanie: dlaczego gmina chce testować nauczycieli, a już uczniów nie? Nie od tego jest gmina, żeby za wszystko płacić. Dlatego liczymy, że ktoś w państwowych służbach zmądrzeje i w końcu zdecyduje się nam pomóc – przyznaje wójt Dziemian.

Kwarantanna w Dziemianach będzie trwać do poniedziałku. Uczniowie przyswajają wiedzę w trybie online.

Jak informował portal "Życie": PEWNA KOBIETA POSTANOWIŁA PÓJŚĆ DO SPOWIEDZI. ZROBIŁA COŚ, CZEGO BARDZO ŻAŁOWAŁA. REAKCJA KSIĘDZA BYŁA BARDZO ZASKAKUJĄCA, NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie" pisał również: PEWIEN MĘŻCZYZNA ZROBIŁ ZAKUPY W JEDNYM Z POPULARNYCH SUPERMARKETÓW W POLSCE. PO OTWARCIU OPAKOWANIA Z MIĘSEM NIE MÓGŁ UWIERZYĆ W TO, CO WIDZI