Jak podaje portal "Biznes Info", Senat opowiedział się za wyrównaniem świadczeń dla tych seniorów, którzy zdecydowali się na przejście na wcześniejszą emeryturę. Zmiany obejmą emerytów z kilku roczników. Takie założenia znalazły się w projekcie przygotowanym przez Koalicję Obywatelską.

Niesprawiedliwe prawo

Świadczenia emerytalne seniorów, którzy zdecydowali się przejść na wcześniejszą emeryturę były pomniejszane o wypłacone im już kwoty. Z wyliczeń dziennika "Fakt", że w wyniku zmian wprowadzonych w 2012 roku straciło około 120 tysięcy osób. Seniorzy, którzy podjęli decyzję o przejściu na emeryturę od 2013 roku otrzymywali świadczenia niższe nawet o 400-500 zł miesięcznie.

Rządzący zdecydowali sie zająć niesprawiedliwymi rozwiązaniami prawnymi. Senator Koalicji Obywatelskiej, Marek Borowski przygotował projekt ustawy, zgodnie z którym nastąpić ma wyrównanie emerytury dla emerytów z poszczególnych roczników.

Wyrównanie emerytury

Na wyrównanie będą mogły liczyć kobiety urodzone pomiędzy 1954 a 1959 rokiem, a także mężczyźni urodzeni między 1949 a 1952 rokiem, którzy zdecydowali się przejść na wcześniejszą emeryturę.

Zgodnie z szacunkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, seniorzy mogą liczyć na wyrównanie sięgające 33 tysięcy złotych, co oznacza 787 zł w skali miesiąca. Koszt wprowadzenia takiego wyrównania ma wynieść łącznie 4 mld zł.

YouTube

Do ostatniej chwili

Projekt zakładający podwyżki dla emerytów zyskał już aprobatę wśród senatorów. W trakcie głosowania wstrzymali się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Nie wiadomo, czy posłowie Zjednoczonej Prawicy zdecydują się poprzeć wniesiony przez opozycję projekt.

"Mam nadzieję, że posłowie tego ugrupowania poprą ustawę. Przecież sam Andrzej Duda przed laty, był za tym, by wyrównać krzywdy wcześniejszym emerytom" - powiedział Andrzej Borowski, inicjator projektu.

YouTube

Jak myślicie, uda się wprowadzić omawiane przepisy w życie?

To też może cię zainteresować: 1500 złotych tyle można zyskać spełniając tylko jedn warunek. Co zrobić, żeby je otrzymać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kamil Stoch w zupełnie nowym wcieleniu. Fani są zdumieni, tego się nie spodziewali

O tym się mówi: Książę Harry nie zawsze był tak poukładany. Młodzieńcze wybryki wnuka królowej Elżbiety II