Okazuje się bowiem, że rozpiętość „cenowa” w płaceniu „co łaska” za udzielenie sakramentów takich jak chrzest, ślub czy pogrzeb jest ogromna i mocno uzależniona od regionu. W wielu przypadkach ceny są naprawdę zaskakujące. Okazuje się, że czasem można wydać małą fortunę!

Niestety, w wielu przypadkach tzw. „co łaska” to spore sumy, a ich wysokość jest ciężka do przyjęcia i zrozumienia.

Ile oznacza „co łaska” w kościołach w różnych częściach Polski? Stworzono badanie, jego wyniki są zatrważające!

Jak przekonuje serwis Pikio, stawki za sakramenty w niektórych miejscach Polski są niesamowicie wysokie, gdy w innych jest to faktycznie „co łaska” – uzależnione od dochodów osoby ubiegającej się o otrzymanie sakramentu. Niestety, dla wielu kapłanów słynne „co łaska” daje pole do dużej nadinterpretacji, a kwoty są bardzo często ustalane uprzednio, a księża nie chcą ich negocjować.

Sztywne widełki obowiązują w wielu parafiach, mimo wyraźnego sprzeciwu papieża Franciszka w takich praktykach. Portal Warszawa Nasze Miasto postanowił przeprowadzić lokalne „śledztwo” w tej sprawie. Wiadomo, jak wyglądają stawki za ślub, chrzest czy pogrzeb. Rozpiętość jest ogromna!

Dla przykładu, młoda para, która chce wziąć ślub w Czernikowie musi uiścić kwotę 1558 złotych. Chrzest w tej samej parafii to 213 złotych, a pogrzeb to aż 2150 złotych!
Lepiej jest jednak w przypadku Inowrocławia. Tu w jednej z parafii za ślub płaci się tylko 100 złotych! Wypowiedział się na ten temat jeden z wiernych.

– Za chrzest naszego syna daliśmy w parafii w Świętej Katarzynie 50 zł. Nie odnieśliśmy wrażenia, że ksiądz oczekuje od nas więcej pieniędzy. Z kolei na mszę ślubną w parafii św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu daliśmy więcej. Usłyszeliśmy, że para młoda ofiarowuje nie mniej niż 500 zł, inaczej nie wypada – wyjaśnił w rozmowie z portalem Warszawa Nasze Miasto pan Michał Wielkopolski.

Jak informował portal "Życie": PEWNA KOBIETA POSTANOWIŁA PÓJŚĆ DO SPOWIEDZI. ZROBIŁA COŚ, CZEGO BARDZO ŻAŁOWAŁA. REAKCJA KSIĘDZA BYŁA BARDZO ZASKAKUJĄCA, NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁA

Przypomnij sobie: NAJNOWSZE INFORMACJE O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. PREZES PIS ZAANGAŻOWAŁ SIĘ W PEWNĄ AKCJĘ. TO NAGRANIE ROBI FURORĘ W SIECI

Portal "Życie" pisał również: PEWIEN MĘŻCZYZNA ZROBIŁ ZAKUPY W JEDNYM Z POPULARNYCH SUPERMARKETÓW W POLSCE. PO OTWARCIU OPAKOWANIA Z MIĘSEM NIE MÓGŁ UWIERZYĆ W TO, CO WIDZI