Wprowadzanie składek do Zakłądu Ubezpieczeń Społecznych z powodu koronawirusa zostało zawieszone po to, by ulżyć i tak obciążonym słabszymi obrotami i produkcją przedsiębiorcom. Właściciele firm nie musieli wpłacać środków do ZUS przez marzec, kwiecień i maj.

– 20 września wchodzą w życie przepisy, które pozwolą na odzyskanie przez płatników, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek, nadpłat zaliczonych automatycznie na poczet kwietnia i maja 2020 roku – możemy przeczytać w tekście „Dziennika Gazety Prawnej”, cytowanego przez serwis Biznes Info. Co to oznacza w praktyce?

Będzie można odzyskać nadpłacone składki do ZUS. 20 września wchodzą w życie nowe przepisy

Według wersji ustawy zwalniającej z płacenia składek ZUS przez pierwszy kwartał pandemii nie trzeba ich było wpłacać. Istnieje jednak wiele osób, które raz w roku wprowadza do ZUS znacznie większą kwotę, tworząc nadpłatę.

Jednak te osoby zostały przez ustawę niejako zapomniane i dziś, dzięki nowym przepisom będą mogły odzyskać część wpłaconych środków za okres marzec – maj.

Jak sprawa będzie wyglądać według nowych przepisów? Składki nadpłacone w ZUS będą mogli odzyskać ci płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczenia do maksymalnie dziewięciu osób i uzyskali przychód w pierwszym miesiącu, w którym wystąpili o zwolnienie z płacenia (ale nie wyższy od trzykrotności średniego wynagrodzenia).

Mogą się o to starać również płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia od 10 do 49 osób, spółdzielnie socjalne, a także płatnicy, którzy korzystają z ulgi na start oraz duchowni.

Wniosek składamy do PUE ZUS bądź w formie papierowej w siedzibie ZUS. Według DGP, nadpłata ulega przedawnieniu po pięciu latach, a ZUS ma miesiąc na zwrot środków za składki.

Jak informował portal "Życie": TA KWESTIA NURTUJE KAŻDEGO CZŁOWIEKA, WYJAŚNIŁ JĄ OSTATECZNIE ZNANY SPECJALISTA. TO, CO DZIEJE SIĘ Z CZŁOWIEKIEM W CHWILI PRZEJŚCIA JEST NIESAMOWITE

Przypomnij sobie: MŁODZI PODPALACZE ZATRZYMANI PRZEZ POLICJĘ! ROBILI TO DLA ZABAWY, WYWOŁALI OGROM ZNISZCZEŃ, WSZYSTKO TRAFIŁO DO INTERNETU

Portal "Życie" pisał również: SCENY NICZYM Z FILMU W JEDNEJ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI! ŻYWIOŁ ZWYCZAJNIE ZASKOCZYŁ MIESZKAŃCÓW, WSZYSTKO ZNALAZŁO SIĘ W INTERNECIE