Dziś, 31 sierpnia Dariusz Piontkowski był gościem stacji RMF FM. W rozmowie poruszono temat między innymi powrotu dzieci do szkół, który ma mieć miejsce już jutro. Dodatkowo minister odniósł się do kwestii podwyżek dla nauczycieli.

Powrót do szkół już jutro!

Już jutro dzieci wrócą do szkół po chyba najdłuższej przerwie jaką odnotowaliśmy w ostatnich latach. Ostatni raz szkolny dzwonek zabrzmiał bowiem w marcu. Jak zaznaczył Dariusz Piontkowski to, w których powiatach kontynuowane będzie nauczanie zdalne, a w których dzieci będą uczyć się w trybie stacjonarnym zależy od decyzji, jaką wydarzą powiatowi inspektorzy sanitarni.

Co więcej, minister edukacji zaznaczył, że resort rozważa poważnie kwestię objęcia nauczycieli darmowymi szczepieniami.

- Jest to jedna z wielu grup zawodowych, o które się troszczymy. Staramy się doceniać tę grupę zawodową – zaznaczył Piontkowski w dzisiejszej rozmowie w stacji RMF FM.

Co z podwyżkami?

W rozmowie minister edukacji został również zapytany o to, jak w najbliższym czasie kształtować się będą podwyżki dla nauczycieli. Jak się okazuje, przewidziany jest wzrost wypłat o około 6%.

- Niewiele grup zawodowych w tym roku miało podwyżkę, a część miała obniżkę płac. Udało się utrzymać zobowiązanie, które podjęliśmy jeszcze w tamtym roku. Pan premier i minister finansów potwierdził, że te pieniądze nadal są w budżecie – podkreślił minister edukacji.

Jak jednak zaznacza „Gazeta Wyborcza” podwyżki dla nauczycieli są tylko złudzeniem, bowiem jeśli porównamy je z minimalną pensją to są one niezauważalne.

- Jeśli rząd przyjmie podwyżkę w zaproponowanym wariancie, nauczyciel stażysta będzie zarabiał ok. 142 proc. minimalnej pensji. Nauczyciel dyplomowany – ok. 254 proc. minimalnej. Dla porównania: 15 lat temu te odsetki wynosiły odpowiednio 168 i 396 proc. – zaznaczyli dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

Jak informował portal "Życie": MINISTER EDUKACJI ZABRAŁ GŁOS NA TEMAT POWROTU DZIECI DO SZKÓŁ. CO MA DO PRZEKAZANIA, TUŻ PRZED ROZPOCZĘCIEM ROKU SZKOLNEGO

Przypomnij sobie: MIJA 40. LAT OD PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH. W JEDNYM Z WYWIADÓW, LECH WAŁĘSA WSPOMINA MINIONE, TRUDNE CZASY

Portal "Życie" pisał również: JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ROZLICZENIE PODATKU OD DAROWIZN? MINISTERSTWO FINANSÓW NIE POZOSTAWIA WĄTPLIWOŚCI