Od śmierci Pawła Adamowicza minęło 1,5 roku, a w sprawie wychodzą nowe fakty. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami mediów Stefan W., morderca prezydenta Gdańska, w trakcie popełnienia czynu zabronionego miał być poczytalny. To zmienia całkowicie sytuację i dalsze ustalenia sądu.

W sprawie wypowiedział się mecenas Jerzy Glanc, pełnomocnik rodziny Pawła Adamowicza.

– Nasze dalsze działania uzależniamy od końcowych wniosków analizy biegłych – mówi Wirtualnej Polsce prawnik.

Stefan W. był poczytalny w chwili popełnienia zbrodni? Nowe ustalenia ujrzały światło dzienne

Jak poinformował w piątek 28 sierpnia po godzinie 11 reporter RMF FM, Stefan W. w momencie ataku na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza miał „nie być niepoczytalny”. Oznacza to, że zdawał sobie sprawę z tego, co robi.

– Drugi zespół biegłych uznał, że poczytalność Stefana W. była w znacznym stopniu ograniczona. Oznacza to, że nie można mówić o całkowitej niezdolności podejrzanego do pokierowania postępowaniem i rozpoznania znaczenia jego działania – ustaliło radio RMF FM.

W ten sposób Stefan W. może stanąć przed sądem jako odpowiadający za zabójstwo, co zmienia kwalifikację czynu.

Na temat ustaleń biegłych ujawnionych przez RMF FM wypowiedział się dla Wirtualnej Polski pełnomocnik rodziny Adamowiczów, mecenas Jerzy Glanc. Rodzina zamierza poczekać z jakimikolwiek ruchami w tej kwestii na końcowe wnioski biegłych.

W tej chwili rodzina uzyskała wgląd do analizy drugiej grupy biegłych w przypadku zabójstwa Adamowicza, materiał jest dość obszerny , a rodzina nie może na tym etapie mówić o informacjach w końcowych wnioskach analizy.

Pierwsza opinia biegłych posiadała liczne uchybienia i braki, przez które nie można było jednoznacznie określić stanu psychicznego Stefana W. w chwili czynu. Rodzina wzniosła zastrzeżenia i w ten sposób powołano nowych biegłych.

– Potrzebujemy czasu. To nie jest lekka lektura, zawiera wiele szczegółowych terminów, również z zakresu medycyny. Musimy te kilkaset stron przeanalizować. Potrzebne będą też konsultacje. Po nich sprecyzujemy, czy wniesiemy o uzupełnienie w sprawie, czy pozostanie ona w stanie obecnym - wyjaśnił mecenas Jerzy Glanc WP.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA