Niestety, to było do przewidzenia już wiosną. Pandemia koronawirusa wstrząsnęła światowym rynkiem pracy, co doskonale widać m.in. w USA, gdzie nastąpił znaczący wzrost stopy bezrobocia.

Podobnej sytuacji obawiają się Polacy, a niepokojące informacje w tej sprawie przynosi „Rzeczpospolita”. Czy jesienią dojdzie do załamania i bezrobocie wzrośnie do dużych rozmiarów, przekraczających prognozy. To możliwe, bo redukcje zatrudnienia zapowiada wiele firm w Polsce. To oznacza, że Polacy będą żegnać się z pracą?

„Rzeczpospolita” donosi, że jesienią trzeba przygotować się na znaczący wzrost bezrobocia. Firmy zapowiadają obcięcie etatów i redukcję zatrudnienia

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na stan światowej gospodarki, ale również i obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Zgodnie z wyliczeniami GUS, obecnie bez pracy pozostaje milion 30 tysięcy osób, co daje stopę bezrobocia na poziomie ponad 6,1 proc.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ma nadzieję, że maksymalnie może ono wzrosnąć do końca roku do 8 proc. Niestety, może się to okazać znacznie gorsze.

Jak przypomina „rzeczpospolita” zwolnienia zapowiedziały już duże koncerny w Polsce jak Carrefour, Hebe, Tesco i Auchan, oddział spółki lotniczej Pratt & Whitney, a także fabryka Opla w Gliwicach. To tylko początek. Zwolnienia szykują się również w bankach. Spadło również zatrudnienie w branży budowlano-montażowej.

– Jesienią zdecydowanie wzrośnie liczba osób szukających pracy – podkreślił w rozmowie z "Rz" Łukasz Gajek, dyrektor firmy Lee Hecht Harrison DBM Polska, zajmującej się outplacementem, czyli wsparcia dla zwalnianych osób, cytowany przez Radio Zet.

Jak przekonuje „Rz”, jeśli jesienna fala zwolnień będzie podobna do tej z wiosny to trzeba się spodziewać rekordowego wzrostu bezrobocia od dekady.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA