W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg zapowiedzieli, że jeśli z powodu wykrycia ogniska koronawirusa w szkole trzeba będzie ją zamknąć, a dzieci wysłać na zdalne nauczanie to rodzice uczniów do 8. Roku życia zyskają możliwość wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Obecny ostateczny termin wypłat został ustalony na 20 wrześnie, ale nie wiadomo, czy władze nie przedłużą tego okresu. Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się jednak w przypadku rodziców młodszych dzieci – przedszkolaków i chodzących do żłobka.

Postanowiła je rozwiać ostatecznie właśnie wiceszefowa MRPiPS, Barbara Socha. To powinno wyjaśnić sprawę do końca

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać także w przypadku zamknięcia żłobków – stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Rodzice dzieci uczęszczających do żłobków również otrzymają zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówki z powodu koronawirusa

Będzie to możliwe, gdyż Marlena Maląg podpisała specjalne rozporządzenie, zgodnie z którym dyrektorzy żłobków będą mogli zdecydować się na zamknięcie instytucji, jeśli zajdzie ryzyko zakażenia się koronawirusem. Wówczas pojawi się możliwość złożenia przez rodziców wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu zapewnienia opieki dzieci przez nich samych.

Na ten temat wypowiedziała się wiceszefowa resortu, zapewniając, że zamknięcie placówki będzie możliwe tylko w uzasadnionej sytuacji epidemiologicznej.

– dyrektorzy żłobków mogą dokonać zamknięcia placówki w całości lub częściowo, po zasięgnięciu opinii lokalnego sanepidu oraz za zgodą organów prowadzących – wyjaśniła podczas konferencji prasowej Barbara Socha, cytowana przez Radio Zet.

Rodzice i opiekunowie prawni będą mogli wnioskować o zasiłek od 1 do 20 września.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA