Sensacyjnym odkryciem leśników z Opolszczyzny podzielił się Marek Mróz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Koszatka została zarejestrowana przez kamery pułapki w lasach Leśnictwa Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork. O sprawie informuje TVP Info.

– To prawdziwy rarytas dla przyrodników, występujący w kraju jedynie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski oraz w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt – tłumaczy Marek Mróz.

Zaginiony gatunek, którego nie widziano od 100 lat nawiedził las na Opolszczyźnie! Cudowne odkrycie naukowców!

Wielka radość leśników z Opolszczyzny! Kamery fotopułapki „nakryły” żerującą w nocy przedstawicielkę gatunku, którego na tych terenach nie widziano od wieku! To koszatka, wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi!

Nieoczekiwanego odkrycia niezwykle rzadkiej i zagrożonej wyginięciem koszatki dokonano całkowicie przypadkiem w trakcie prac pomiarowych, mających na celu określenia obrazowego rozmieszczenia ssaków pilchowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Naukowcy głęboko liczą na to, ze uda się odkryć również inne stanowiska żerowania i występowania popielicy, a także innych przedstawicieli gatunku koszatek.

Koszatka leśna występuje na terenach dojrzałych, starych formacji lasów liściastych i mieszanych, które mocno zróżnicowane przed względem gatunków. W ciągu dnia chronią się przed drapieżnikami i intruzami w naturalnych dziuplach, podszytach i koronach drzew, które są mocno zwarte, aby nie można było ich łatwo dostrzec.

Koszatki to istne śpiochy, gdyż wchodzą w trwający nawet pół roku okres hibernacji. Niezwykle trudno zobaczyć ją na ziemi, nocą żerują w koronach drzew i to bardzo wysokich.

Koszatka po ponad półwieczu nieobecności w naszym województwie uwieczniona na fotopułapce w czasie wykonywanej przez...

Posted by Instytut Biologii UO on Friday, August 14, 2020

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA