Okazuje się, że zgodnie z jedną z pierwszych decyzji Adama Niedzielskiego są poważne zmiany zasad izolacji domowej i kwarantanny.

– W przypadku kwarantanny chcemy zaproponować jej skrócenie do 10 dni – stwierdził wprost nowy minister zdrowia, a przy okazji dodał, że zgodnie z praktyką kliniczną nie ma wielkiej różnicy w kwestii ryzyka zarażania wobec kwarantanny 14-dniowej.

Zniesione zostaną również obowiązkowe testy na koniec izolacji domowej i kwarantanny, gdyż jak stwierdził minister te testy są istotne w drugiej ewentualnej fali pandemii. Resort zdrowia chce przygotować się na jesień.

Zmiany w kwarantannie domowej i izolacji. To prawdziwa rewolucja w podejściu!

W trakcie konferencji prof. Andrzej Horban stwierdził również, że osoby znajdujące się w kwarantannie, czyli po styczności z zakażonym, jeśli nie będą wykazywały objawów klinicznych choroby będą z tej kwarantanny zwalniane. Będzie też podział na zdrowych i chorych – osoby bezobjawowe z kwarantanny będzie zwalniał lekarz POZ, chorych na COVID-19 lekarz zakaźnik bądź szpital jednoimienny.

Kto będzie poddawany testom? Chorzy immunosupresowani bądź chorzy na choroby przewlekłe, gdzie ma miejsce zaburzona odpowiedź układu odpornościowego.

– Na obecnym etapie epidemii zasady testowania powinny być proste. Testujemy osoby z objawami klinicznym sugerującymi COVID-19 i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska wokół nich, a opiekę zapewniają lekarze POZ, a jeśli potrzeba to szpitali zakaźnych – stwierdził prof. Horban, cytowany przez Interia Fakty.

Podano również listę powiatów żółtych i czerwonych. W strefie czerwonej znalazły się powiaty: nowotarski i Nowy Sącz (Małopolska), powiat wieluński, łowicki i pajęczański (dwa ostatnie ze strefy żółtej), powiat lipski (Mazowsze), powiat kolski (Wielkopolska; wchodzi z kategorii zielonej).

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA