Kiedy węgiel zniknie z naszych domów jako paliwo opałowe i z energetyki? Ten proces nie będzie tak szybki jak chciałaby tego Unia Europejska.

Choć zakłada się, że węgiel jako paliwo kopalne, służące do produkcji prądu i ogrzewania mieszkań czy domów powinno zostać usunięte jak najszybciej w następujących dekadach to nie będzie to tak szybkie i oczywiste jak mogłoby się wydawać.

Na zaprzestanie użytkowania i wydobycia węgla kamiennego nieustannie naciska Unia Europejska i coraz więcej państw Zachodu. Jednak polski rząd jest mocno sceptyczny w tej kwestii i podkreśla, że odejście od węgla całkowicie może mieć nieoczekiwane, mocno negatywne skutki.

W tej sprawie wypowiedziała się Hanna Uhl, dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju. Data, jaką podała w kwestii odejścia od węgla w dziedzinie komunalno-bytowej nie zadowoli ekologów.

Kiedy nastąpi odejście od węgla w domach mieszkalnych?

Kiedy węgiel zniknie z naszych domów jako paliwo opałowe i z energetyki? Ten proces nie będzie tak szybki jak chciałaby tego Unia Europejska.

– Wydaje się, że mamy zgodę w kierownictwie rządu zgodę na wyjście z węgla w sektorze komunalno-bytowym do 2040 roku – powiedziała Uhl podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku, cytowana przez Radio Zet.

Wśród najistotniejszych źródeł energii, które mogą z dużym powodzeniem zastąpić użytkowanie węgla zostały wymienione fotowoltaika i pompy ciepła.

Uhl podkreśliła również, że według planów Ministerstwa Rozwoju chodzi o „sprawiedliwą transformację” w formie rozwiązań, które umożliwią spokojne dostosowanie się do zmian wszystkich grup społecznych, które poniosą największe koszty takowych przemian. Resort nie chce działać w pośpiechu.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA