Nie żyje jedna z ikon powojennej Warszawy, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii stolicy, a kobietę znał niemal każdy mieszkaniec Warszawy. Choć nie była artystką, a zwykłą milicjantką to stała się ikoną PRL-owskiej popkultury, a zdjęcia z nią w roli głównej widział niemal każdy Polak. Zmarła Leokadia Krajewska – milicjantka Lodzia!

Media przekazały niezwykle smutną wiadomość dla niemal każdego mieszkańca Warszawy. Zmarła prawdziwa ikona stolicy w czasów PRL. To wielka strata!

Nie żyje Leokadia Krajewska, słynna „milicjantka Lodzia”. Mieszkańcy Warszawy wspominają legendarną postać stolicy

Choć nie była artystką sceniczną, piosenkarką, aktorką, ani nikim z warszawskiej bohemy artystycznej to zrobiła wielką karierę ze sprawą swojej pracy w stołecznej drogówce.

Leokadia Krajewska, czyli słynna „milicjantka Lodzia” stała się kultową postacią, która kierowała ruchem na stołecznych ulicach.

Szybko stała się wielką inspiracją dla artystów, którzy tworzyli na jej cześć poezję, piosenki, a także stała się bohaterką wielu artykułów prasowych i zdjęć.

fot. policja.pl

– Stało się na balii zrobionej z kamienia. Wyrobiłam sobie takie ruchy, że poruszałam się na tej balii jak baletnica. To się chyba ludziom podobało. Ludzie się do mnie uśmiechali, kwiaty mi dawali, a ja sobie śpiewałam […]. Publiczność warszawska mnie polubiła. Przeważnie dużo osób stało na chodniku i się przyglądało, jak kieruję ruchem – opowiadała Leokadia Krajewska w filmie o sobie pt. „Milicjantka Lodzia”. Przywoływana przez serwis Wyborcza Warszawa i Lelum.

Leokadia Krajewska zaczęła pracować w Kompanii ruchu Drogowego jako zaledwie 17-latka.

Była kierującą ruchem na głównych warszawskich skrzyżowaniach, a mieszkańcy stolicy ją uwielbiali.

Milicjantka Lodzia zmarła w wieku 92 lat. Jej pogrzeb odbędzie się 24 sierpnia na Cmentarzu Północnym.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO PODJĘŁO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ, JEST MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITYCH ZAMKNIĘĆ. POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Portal "Życie" pisał również: ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE