Jak podaje portal "Radio Zet", nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania nosa i ust grozi mandatem do 500 zł, a w razie skierowania wniosku do sanepidu karą administracyjną do 30 tysięy zł. W innych krajach Europy kary będą znacznie bardziej dotkliwe.

Stanowisko WHO w sprawie noszenia maseczek

WHO w swoich początkowych zaleceniach nie wskazywało na zasadność obowiązkowego noszenia maseczek. Wraz ze zdobywaniem coraz większej liczby informacji na temat koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, że maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia się wirusem. Wówzas wiele krajów zdecydowało się wprowadzić taki obowiązek.

Za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania nosa i ust grożą kary grzywny, a w niektórych nawet kary pozbawienia wolności. W Polsce za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania nosa i ust czeka nas mandat w wysokości 500 zł.

Pixabay

Dotkliwe kary za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek

Z analizy dokonanej przez Polski Instytut Ekonomiczny, zbliżne do polskich przepisów wprowadzonych na czas pandemii mają Francja i Hiszpania. Maseczki należy tam zakładać w komunikacji miejskiej, punktów usługowych oraz w części regionów także na świeżym powietrzu. Za brak maseczki można otrzyma mandat.

W Polsce nieprzestrzeganie przepisów związanych z zasłanianiem nosa i ust może nas kosztować 500 zł, a w przypadku nałożenia kary przez sanepid nawet 30 tys. zł. We Francji mandat wynosi 135 euro, w Hiszpanii o 35 euro mniej. W Portugalii mandat może wynieść od 120 do 350 euro. W Irlandi mandat wynosi 2500 euro, a w skrajnyh przypadkach można nawet trafić do więzienia. W Niemczech mandat może wynieść od 50 do 500 euro.

Pixabay

Na brak obowiązku oszenia maseczek zdecydowały się: Norwegia, Szwecja, Finlandia i Białoruś.

Co sądzicie o wysokości kar w poszczególych krajach Europy?

To też może cię zainteresować: Bardzo ważna informacja od Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Premiera. Wszyscy Polacy powinni się z nią zapoznać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniah: Agnieszka Woźniak - Starak nie ukrywa, że chciałaby już odpocząć. Gwiazda nie ma już sił na sądowe rozprawy

O tym się mówi: Kinga Rusin wydała ważne oświadczenie. Wiadomo, dlaczego odchodzi z "Dzień dobry TVN