2400 złotych brutto emerytury minimalnej, dodatkowe specjalne świadczenie w wysokości 11 tysięcy złotych, a także wyrównania i kilka nowych ulg – to wszystko pojawiło się w nowych zapewnieniach polskich władze dla seniorów. Pieniądze trafią jednak do wybranych.

Ile osób może liczyć na dodatkowe środki finansowe od państwa? Mówi się oficjalnie, że pomoc ma trafić do 60tysięcy osób. Kim jest osoby uwzględnione w nowym projekcie rządu?

To m.in. byli opozycjoniści antykomunistyczni, czy też deportowani na Wschód. Ma to być zadośćuczynienie dla obywateli, którzy doznali krzywd ze względu na swoje przeżycia w związku z działalnością antysystemową. Tak zapewnia Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo, większe sumy mają zostać przelane emerytom z rocznika 1953, którzy przeszli kilka lat temu na wcześniejszą emeryturę. Jednak w tym przypadku, z wnioskiem trzeba wyjść dość szybko, bowiem znacznie mają terminy.

Dodatkowe środki emerytalne trafią do 60 tysięcy osób. Kto dostanie pieniądze?
Nowa minimalna emerytura w wysokości 2400 złotych ma trafić do osób związanych przed laty z działalnością opozycyjną i represjonowanych z powodów politycznych.

Ponad 12,7 tysięcy osób, które otrzymują emeryturę bądź rentę zyska znacznie więcej, a pomysł ten – jak przypomina Fakt – miał być osobistą inicjatywą premiera Mateusza Morawieckiego. W ten sposób ZUS wyrówna każdej osobie z tej grupy świadczenie do 2400 złotych.

Co jednak trzeba zrobić? Wystąpić z wnioskiem do ZUS lub KRUS, wraz z dokumentem poświadczającym status działacza opozycji antykomunistycznej. Według danych rządowych większość emerytów i rencistów z tej grupy otrzyma około 900 złotych wyrównania.

Dokumenty będzie można najpewniej składać we wrześniu, ustawa czeka jedynie na podpis Andrzeja Dudy.

Podobnie jest z osobami zesłanymi na Wschód, czyli Sybirakami. Nowe świadczenie ma otrzymać aż 22 tysiące osób, które zostały deportowane do ZSRR w latach 1939-1956. Aby można było je uzyskać, trzeba wyjść z wnioskiem do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Co ważne, za każdy miesiąc zsyłki, państwo będzie wypłacać po 200 złotych, zatem jednorazowo można otrzymać nawet 13,2 tysięcy złotych (licząc średnio czas na zesłaniu).

Ustawa uprawniająca do wypłat to inicjatywa Andrzeja Dudy. Ma wejść w życie już za 2 miesiące.

Od dawna wiadomo również o zmianach w emeryturach dla osób z rocznika 1953, które zdecydowały się kilka lat temu na przejście na wcześniejszą emeryturę.

Okazuje się, że skorzystają na tym i panie i panowie (głównie górnicy). Według ustaleń resortu, średnio ich świadczenie może wzrosnąć o 1487 złotych. Wniosek do ZUS trzeba złożyć do połowy stycznia 2021 roku.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO PODJĘŁO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ, JEST MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITYCH ZAMKNIĘĆ. POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Portal "Życie" pisał również: ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE