Ten pomysł parlamentarzystów, by wprowadzić nowelizację ustawy o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie, w tym posłów spotkał się z ogromnym sprzeciwem społecznym, szczególnie, że wiele osób traci pracę i dochody przez pandemię.

To wyjątkowo zdenerwowało Polaków, którzy nie mogli uwierzyć, że pensja prezydenta Andrzeja Dudy miałaby wzrosnąć z 20 do 26 tysięcy.

Języczkiem uwagi stała się natomiast wdrażana przez projekt ustawy pensja dla Pierwszej Damy. Miałby być to przełom, gdyż do tej pory żadna z byłych prezydentowych nie otrzymywała wynagrodzenia, a jednocześnie musiała zrezygnować z pracy zawodowej na czas prezydentury swojego męża.

Kwota, jaka zaczęła krążyć w Internecie, jaką miałaby otrzymywać Agata Duda zaskoczyła wszystkich. Miała to być 0,9-krotność pensji sędziego Sądu Najwyższego, czyli blisko 18 tysięcy złotych.

Jednak Senat 17 sierpnia odrzucił projekt w całości, również ze względu na krytykę społeczeństwa.

Na temat postanowił wypowiedzieć się były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jaki ma pomysł na rozwiązanie tej kwestii?

Aleksander Kwaśniewski zaapelował przede wszystkim o regulację składek wszystkim Pierwszym Damom od 1989 roku.

– To skandal, że przez lata tego nie uregulowano. Trzeba to wreszcie załatwić. Przecież na koniec te składki są niezwykle ważne, bo decydują o tym, jaka będzie emerytura - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Aleksander Kwaśniewski, cytowany przez Pomponik.

Wiadomo również, jaką opinię na temat ewentualnej pensji Pierwszej Damy ma były prezydent. Popiera wprowadzenie pensji dla żony prezydenta, ale w znacznie niższej kwocie.

– Pierwsza Dama wykonuje ważne obowiązki państwowe. Być może ta pensja powinna wynosić dwukrotność średniej krajowej pensji, czyli około 10 tys. złotych brutto – tłumaczy Aleksander Kwaśniewski.

Sama Agata Duda ma również nie chcieć pensji, a jedynie opłacania składek emerytalnych na przyszłą emeryturę. Dziś opłaca je za nią jej mąż, Andrzej Duda.

fot. Insatgram @pierwszadama_akd

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Przypomnij sobie: JACEK CZAPUTOWICZ OGŁOSIŁ ODEJŚCIE Z MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH PRZED ODGÓRNĄ REKONSTRUKCJĄ RZĄDU. TO JUŻ CZWARTA W TYM TYGODNIU. CO SIĘ STAŁO

Portal "Życie" pisał również: MIELI BYĆ BEZPIECZNI, A JEDNAK NIE SĄ. WICEMINISTER ZDROWIA POTWIERDZA: CORAZ CZĘŚCIEJ MŁODZI LUDZIE CIĘŻKO PRZECHODZĄ ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM