Okazuje się, że na terenie Polski pojawił się bardzo ekspansywny gatunek, który jeśli dojdzie do masowego rozrodu może nie tylko wypierać inne gatunki, ale również mieć wpływ na lokalny ekosystem. Władze Poleskiego Parku Narodowego wystosowały ważny alert, proszą każdego o pomoc i kontakt, jeśli dostrzeże to zwierzę na pobliskim terenie.

Rak marmurkowy wielkim zagrożeniem dla polskiego ekosystemu, wypiera inne rodzime gatunki. Władze jednego z parków narodowych proszą o pomoc

Mowa o popularnym w akwarystyce gatunku, jakim jest rak marmurkowy, który powstał na skutek mutacji genetycznej. W Polsce jego hodowla jest mocno ograniczona prawnie. Co sprawia ogromny problem to to, że zwierzę rozmnaża się dzieworodnie – nie potrzebuje partnera do zapłodnienia, zatem z jednego osobnika może powstać ogromna populacja!

Okazuje się, że jeden rak marmurkowy jest w stanie w ciągu kwartału wydać na świat nawet kilkaset młodych, które rozmnożą się równie szybko, gdyż wcześnie osiągają dojrzałość płciową.

Co powoduje, że jest wielkim zagrożeniem dla ekosystemu – wypiera inne, ważne gatunku raków, a drapieżne ryby nie są w stanie ograniczyć tak ogromnej i szybko namnażającej się populacji.

Poleski Park Narodowy informuje, że zlokalizowano duże grupy raków marmurkowych w jeziorach Miejskim i Kleszczów koło Ostrowa Lubelskiego - tylko 15 kilometrów od granic rezerwatu. Informacje na ten temat podała Wirtualna Polska, cytowana przez Pikio.

Jak wygląda rak marmurkowy? Ma brązowy pancerz na którym jest wiele czarnych punktów. Tylko natychmiastowa interwencja służb i regulacja gatunku może zapobiec tragedii polskich raków!

Uwaga ❗️ Zagrożenie dla PPN, czyli rak marmurkowy Drodzy Turyści odwiedzający Poleski Park Narodowy i Pojezierze...

Posted by Poleski Park Narodowy on Wednesday, August 19, 2020

Jak informował portal "Życie": DANUTA WAŁĘSA POKUSIŁA SIĘ O NAPRAWDĘ MOCNY KOMENTARZ, NIE MIAŁA LITOŚCI. BYŁA PIERWSZA DAMA WSPOMNIAŁA CZASY PREZYDENTURY LECHA WAŁĘSY

Przypomnij sobie: ILE TELEWIZJA POLSKA JEST W STANIE ZAROBIĆ NA MECZACH Z LEWANDOWSKIM I BIAŁO-CZERWONYMI? TO NAPRAWDĘ WIELKIE SUMY, KWOTY WYCIEKŁY DO MEDIÓW

Portal "Życie" pisał również: NIE BĘDZIE PODWYŻEK DLA NAJWAŻNIEJSZYCH OSÓB W PAŃSTWIE? SENATOROWIE PODJĘLI DECYZJĘ W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O ZAROBKACH POLITYKÓW