Okazuje się, że susza hydrologiczna panuje na ponad 30 procentach obszaru terytorialnego całej Polski. Paweł Staniszewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekonuje, że w tym roku w Polsce pod względem deficytu wody panuje najgorsza od wielu lat sytuacja.

Specjaliści alarmują, że najbliższe miesiące będą krytyczne dla naszego kraju, jeśli chodzi o poziom wody.

Gdzie jest najgorzej? Jak informuje hydrolog IMGW, pytany przez Informacyjną Agencję Radiową to zachodnia, centralna i północno-wschodnia część Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla tych regionów wydał właśnie ostrzeżenia przed suszą.

– W związku z występującymi niskimi przepływami wody zostały wydane informacje o niebezpiecznym zjawisku dotyczącym suszy hydrologicznej dla: zlewni Łyny i Zalewu Wiślanego, zlewni rzeki Baudy i Pasłęki (warmińsko-mazurskie) oraz zlewni Wieprza i Bugu (lubelskie) – możemy przeczytać w komunikacie IMGW, cytowanym przez serwis Fakt.

W Polsce dramatycznie brakuje wody! Sytuacja jest najgorsza od wielu lat, a kolejne miesiące będą fatalne

Jak przekonuje Paweł Staniszewski, już od maja wydawano dla zachodu i centrum kraju liczne ostrzeżenia dotyczące suszy, a sytuację na chwilę poprawiły opady deszczu w czerwcu i lipcu. Nastał jednak sierpień, a wraz z nim brak wody.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w zlewni Waty, Odry, Narwi i Biebrzy.

Niestety, prognozy na wrzesień nie są optymistyczne, gdyż zapowiada się, że miesiąc będzie wyjątkowo ciepły i praktycznie bez większych opadów. To właśnie pogłębi problemu dramatycznego deficytu wody.

– To przechodzi z roku na kolejny rok hydrologiczny i niestety, jeśli to porównujemy do ostatnich lat, ta susza o tej porze roku, czyli w sierpniu, wygląda gorzej, niż to miało miejsce rok temu, dwa lata temu, czy trzy lata temu – wyjaśnił Paweł Staniszewski dla IAR.

Jak informował portal "Życie": DANUTA WAŁĘSA POKUSIŁA SIĘ O NAPRAWDĘ MOCNY KOMENTARZ, NIE MIAŁA LITOŚCI. BYŁA PIERWSZA DAMA WSPOMNIAŁA CZASY PREZYDENTURY LECHA WAŁĘSY

Przypomnij sobie: ILE TELEWIZJA POLSKA JEST W STANIE ZAROBIĆ NA MECZACH Z LEWANDOWSKIM I BIAŁO-CZERWONYMI? TO NAPRAWDĘ WIELKIE SUMY, KWOTY WYCIEKŁY DO MEDIÓW

Portal "Życie" pisał również: NIE BĘDZIE PODWYŻEK DLA NAJWAŻNIEJSZYCH OSÓB W PAŃSTWIE? SENATOROWIE PODJĘLI DECYZJĘ W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O ZAROBKACH POLITYKÓW