Zakonnice z niewielkich Piszkowic na Dolnym Śląsku znalazły się w patowej sytuacji. Wiele z nich jest zakażonych koronawirusem, a sanepid wykrył SARS-CoV-2 łącznie u 26 osób, chorych jest siedmioro dzieci.

Lokalne władze, na czele ze starostą powiatowym zaapelowały do wszystkich, którzy mogą udzielić pomocy w opiece nad dziećmi, nad którymi pieczę sprawowały siostry zakonne w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku.

To prawdziwy dramat nie tylko dla zakonnic i dzieci, ale dla całej okolicy. Zakonnice z powodu wykrycia zakażenia zostały wysłane na kwarantannę domową, rodzi to jednak problem z zapewnieniem opieki dzieciom.

Właśnie dlatego niezbędna jest pomoc wolontariuszy, a starosta wystosował pilny apel do wszystkich, którzy mogą podjąć się tego zadania.

Koronawirus u sióstr zakonnych z Piszkowic na Dolnym Śląsku! Bez opieki zostało wiele dzieci będących wychowankami lokalnego Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego, potrzebni wolontariusze

Jak podaje serwis Pikio, zakonnice musiały poddać się badaniu na obecność koronawirusa i w wielu przypadkach testy dały wynik pozytywny. Sanepid od razu wysłał wszystkie siostry zakonne na izolację, zdecydowano również o poddaniu badaniom wychowanków i całego personelu placówki w Piszkowicach.

Niestety okazało się, że siostry zakonne zaraziły łącznie 14 osób z załogi, a także siedmioro dzieci, które pozostawały pod ich opieką. Ta patowa sytuacja powoduje, że dziś dramatycznie brakuje osób, które mogłyby zająć się podopiecznymi zakładu. Lokalne władze, na czele ze starostą wystosowały pilny apel.

Maciej Awiżeń, starosta kłodzki poparty przez biskupa świdnickiego, Marka Mendyka poprosił wszystkich, którzy mają możliwość pomocy w opiece nad wychowankami zakładu, aby zgłosili się do pracy jako wolontariusze.

Chodzi o niepełnosprawne dzieci, dlatego obowiązkowe jest przeszkolenie medyczne. Na dziś, nie wiadomo, kiedy uda się wrócić siostrą zakonnym do sprawowania opieki nad dziećmi. Sanepid trzyma jednak rękę na pulsie i na bieżąco monitoruje sytuację.

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA