Choć zakładanie maseczek zamkniętych pomieszczeniach, przede wszystkim w sklepach i galeriach handlowych jest obowiązkowe od wielu tygodni to z egzekwowaniem tego obowiązku od pewnego czasu są spore problemy.

Wielu Polaków unika zasłaniania ust i nosa w tego typu miejscach, bądź ma tak założoną maseczkę, że odsłania ona np. nos. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, właśnie takie zachowanie przyczyniło się do powstania tak zwanych ognisko sklepowych.

Właśnie dlatego resort zdrowia potwierdził niezwykle istotne zmiany dla milionów w jakimkolwiek sklepie, nie ma znaczenia czy wielkoformatowym, czy małym osiedlowym sklepiku bez zasłoniętych ust i nosa.

Ministerstwo Zdrowia zaczyna rozliczać Polaków z obowiązku noszenia maseczek ochronnych w sklepach i przestrzeniach zamkniętych

Ministerstwo Zdrowia ułatwiło sprzedawcom możliwość rozliczania klientów z noszenia maseczek ochronnych w sklepach. Okazuje się, że na mocy pewnego prawa będą mogli oni odmówić sprzedaży osobom, które pojawiły się w sklepie bez zasłoniętych maseczką ochronną ust i nosa.

- Aby uniknąć wątpliwości co do egzekwowania obowiązku zakrywania ust i nosa, jasno wskazujemy podstawy do odmowy obsługi klienta, który swoim zachowaniem naraża siebie i innych – tłumaczy Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

O jakim przepisie mowa? Jak przekonuje wiceminister Janusz Cieszyński chodzi o artykuł 543 Kodeksu cywilnego.

- Prezentowanie publicznie informacji o konieczności zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych należy uznać jako warunek początkowy do skutecznego skorzystania z oferty sprzedaży przez kupującego – objaśnił Cieszyński, cytowany przez Pikio.

Zgodnie z przekonaniem ministerstwa chodzi o złamanie zasad współżycia społecznego, czyli artykułu 5 Kodeksu Cywilnego.

Jeśli zatem sklep poinformuje oficjalnie klientów w postaci komunikatu wywieszonego w widocznym miejscu o przymusie założenia maseczki ochronnej, sprzedawca niezależnie od tego, czy jest właścicielem czy tylko pracownikiem zyskuje prawo do odmowy sprzedaży osobie, która nie zastosowała się do polecenia zasłonięcia twarzy.

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA