Gdzie trzeba spodziewać się powrotu do obostrzeń? Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia aż 19 powiatów na południu i zachodzie Polski, szczególnie w województwie śląskim i małopolskim będzie musiał liczyć się z powrotem do obostrzeń.

Nastąpi to już w sobotę, 8 sierpnia. Jest to reakcja służb sanitarnych i Ministerstwa Zdrowia na zwiększoną liczbę przypadków koronawirusa w tych rejonach. W piątek padł kolejny rekord zachorowań, to już ponad 800 osób.

19 powiatów został podzielonych na strefy żółte i czerwone. Dziewięć z nich będzie miało obowiązek wprowadzenia noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Gdzie trzeba spodziewać się restrykcji?

19 powiatów z powrotem restrykcji z powodu epidemii

Do strefy czerwonej należy dziewięć powiatów na terenie Górnego Śląska, Małopolski i Wielkopolski. Są to: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

- Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy – cytuje „Super Express”.

To jednak nie jedyne obostrzenia, jakie będą miały miejsce w strefie czerwonej. Tu od soboty będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez sportowych, kulturalnych, kongresów i targów. Zostaną zamknięte również kina, siłownie i sanatoria.

W tej strefie w weselach będzie mogło uczestniczyć tylko 50 gości, natomiast w strefie żółtej do 100. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku innych imprez rodzinnych bądź spotkań towarzyskich.

- Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać - mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA