Oficjalne zaprzysiężenie wybranego w wyborach prezydenta Andrzeja Dudy będzie miało miejsce w czwartek o godzinie 10. Andrzeja Duda złoży wówczas przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym czyli zgodnie z prawem połączonymi izbami Sejmu i Senatu na specjalnych obradach.

+- Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem – oto treść słów, które wypowie w swoim życiu po raz drugi Andrzej Duda, a jest to art. 130 Konstytucji RP, cytowanej przez serwis Wirtualna Polska.

Jak będzie wyglądało zaprzysiężenie Andrzeja Dudy? Plan uroczystości

Tegoroczne zaprzysiężenie będzie odbywało się w reżimie sanitarnym, a o godzinie 11:15 prezydent przyjmie meldunek od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa. Później, o równej 12 odbędzie się specjalna Msza Święta w intencji Polski i prezydenta.

Po 14 rozpocznie się uroczystość inwestury na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski, a na koniec odbędzie się odebranie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Ten element został zaplanowany o 15:30.

W reżimie sanitarnym wszyscy uczestnicy będą musieli mieć założone maseczki o stopniu ochrony FFP2 – oprócz marszałków Sejmu i Senatu, a także Pary Prezydenckiej. Każdemu uczestnikowi zostanie również zmierzona temperatura. Na galerii Sejmu dla gości będzie mogło być zajęte co drugie miejsce.

Zaapelowano również o wykonanie testów na koronawirusa wcześniej. Wykazano dzięki temu zakażenie posła PSLA, Dariusza Klimczaka i u trzech senatorów: Jana Libickiego, Ryszarda Bobera oraz Artura Dunina.

Kogo zabraknie na uroczystościach? Wielu posłów opozycji, szczególnie z Koalicji Obywatelskiej. Borys Budka zapowiedział wysłanie delegacji, a na zaprzysiężeniu nie będzie także byłych głów państwa, w tym Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy.

Wśród wielkich nieobecnych będą również senator Wadim Tyszkiewicz oraz europosłowie: Róża Thun, Radosław Sikorski i Leszek Miller. Na uroczystości nie będzie Rafała Trzaskowskiego, który "znajduje się poza Warszawą".

fot. YouTube

Jak informował portal "Życie": NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Przypomnij sobie: SANEPID PILNIE POSZUKUJE UCZESTNIKÓW MSZY, MOGĄ BYĆ ZARAŻENI. W NABOŻEŃSTWIE BRAŁA UDZIAŁ OSOBA Z KORONAWIRUSEM

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MUSZĄ MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI, POSIADACZE PRAWA JAZDY NIE UNIKNĄ PEWNEGO OBOWIĄZKU. ZAPŁATA BĘDZIE OBLIGATORYJNA