Pandemia mocno wpłynęła na działalność banków i innych instytucji finansowych, a realne skutki sytuacji są trudne do przewidzenia. Wiadomo jednak, że obecna sytuacja mocno odbije się na płynności i finansach samego sektora bankowego, co oczywiście przełoży się na stan posiadania klientów i warunki umowy.

Chodzi bowiem o znalezienie rozwiązań, które poprawią sytuację finansową całej branży. Portal Business Insider, cytowany przez Pikio informuje, że spore zmiany dla klientów mają nadejść już po wakacjach – najpewniej we wrześniu. Co trzeba zrobić, aby uchronić się przed niechcianymi skutkami zmian?

Banki zapowiadają poważne zmiany w produktach finansowych. Klienci muszą mieć się na baczności

Wiadomo od kilku tygodni, że niemal wszystkie banki analizują taryfę opłat i prowizji, obecnie formy regulaminów, co oznacza, że wiele zmian w tym względzie wejdzie w życie już wkrótce.

Niektóre instytucje bankowe już teraz zapowiadają, że wiele nowości ma wejść po wakacjach. Zgodnie z informacjami Narodowego Banku Polskiego, od stycznia do maja tego roku zyski sektora bankowego spadły o bagatela 42,2 proc., co daje 3,38 mld złotych.

Okazuje się, że są problemy z wzięciem kredytu. Winne temu stanowi rzeczy mają być podatek bankowy, pandemia koronawirusa i niskie stopy procentowe, a także tarcza antykryzysowa, co ma przełożenie na fakt, że zapotrzebowanie na kredyty jest mniejsza niż dotychczas – przekonuje jeden z dyrektorów NBP.

Jaki będzie tego efekt? Powrócą prowizje wobec transakcji obsługiwanych przez banki, bardzo możliwe, ze zmienią się również wysokości obowiązujących opłat. W wielu bankach przywrócono opłaty za karty debetowe, do tej pory darmowe.

Okazuje się również, że możliwe iż wkład własny do kredytu hipotecznego może osiągnąć wartość 30-40 proc. pożyczki. Co to oznacza? Kredyty staną się mniej dostępne dla mniej zasobnych klientów.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO STAWIA SPRAWĘ JASNO: JEŚLI POLACY NIE BĘDĄ PRZESTRZEGAĆ TEGO NAKAZU SYTUACJA ZNACZĄCO SIĘ POGORSZY. SĄ NOWE OGNISKA ZAKAŻEŃ

Przypomnij sobie: ZNÓW DROŻYZNA NAD MORZEM? TO NIE SUMA ZA ZAMÓWIONĄ RYBĘ PRZYKUWA NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ, CENA ZA DODATEK DO DANIA GŁÓWNEGO ZWALA Z NÓG

Portal "Życie" pisał również: WSZYSCY POLACY BĘDĄ PODLEGAĆ NOWEMU OBOWIĄZKOWI. NOWE ZASADY NIE PRZYPADNĄ DO GUSTU WIELU OSOBOM, ZMIANA BĘDZIE PRZEKŁADAĆ SIĘ NA ŻYCIE OBYWATELI