Nowe prawo, jeśli wejdzie w życie, ma dotknąć aż 120 tysięcy osób w Polsce. Jak udało się dowiedzieć „Faktowi” projekt ustawy miał już zostać przygotowany do końca i na początku sierpnia Senat podejmie go pod głosowanie. Wyrównania, o których mowa, mogą sięgnąć kwot nawet do 33 tysięcy złotych na osobę!

Wyrównania dla emerytów spoza 1953 rocznika zostaną przyjęte przez Senat? Wiadomo będzie w sierpniu!

Jeśli chodzi o wyrównanie to mowa o ustawie ze stycznia 2013 roku, która powoduje, że osoby, które zdecydowały się przejść z wcześniejszej emerytury na pełnoprawną traciły spore środki ze względu na odjęcie już pobranych składek. Prawo najmocniej uderzyło właśnie w panie urodzone w 1953 roku.

To one mają już proces legislacyjny za sobą – ZUS wyrówna im świadczenie o średnio 12 tysięcy złotych, a dodatkowo otrzymają emerytury większe o średnio 202 złote miesięcznie.

To jednak nie koniec. Senator KO Marek Borowski dąży do tego, aby takim samym projektem objąć emerytów z innych roczników, którzy tracą setki złotych przez zapis prawny. Chodzi o kobiety urodzone w latach 1954-1959 i mężczyzn w roczników 1949-1952.

O kogo chodzi? Również o osoby, które zdecydowały się kiedyś na wcześniejszą emeryturę, a dziś na tym tracą, przechodząc na pełne świadczenie. Szczególny problem dotknął m.in. emerytów z branż takich, jak górnictwo, szkolnictwo, a także osoby pracujące w szkodliwych warunkach. Projektem ustawy zajęła się w czwartek senacka komisja rodziny.

+ Wszyscy ci emeryci zostali potraktowani przez ustawodawcę nielojalnie; pozbawił ich zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa – czytamy w projekcie, cytowanym przez „Fakt”.

Według wyliczeń, na zmianie przepisów mogłoby zyskać 77 tysięcy panów i 34 tysiące pań. Projekt rozpatrywany przez senatorów zakłada przeliczenie emerytur w ZUS automatycznie.

Przeciętnie miałby to być jednorazowy zysk w postaci wyrównania na poziomie 33 224 złotych, a miesięcznie do emerytury ZUS musiałby dołożyć przeciętnie 797 złotych.

Projekt popiera OPZZ. Zostanie on rozpatrzony na posiedzeniu Senatu 5 sierpnia.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO STAWIA SPRAWĘ JASNO: JEŚLI POLACY NIE BĘDĄ PRZESTRZEGAĆ TEGO NAKAZU SYTUACJA ZNACZĄCO SIĘ POGORSZY. SĄ NOWE OGNISKA ZAKAŻEŃ

Przypomnij sobie: ZNÓW DROŻYZNA NAD MORZEM? TO NIE SUMA ZA ZAMÓWIONĄ RYBĘ PRZYKUWA NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ, CENA ZA DODATEK DO DANIA GŁÓWNEGO ZWALA Z NÓG

Portal "Życie" pisał również: WSZYSCY POLACY BĘDĄ PODLEGAĆ NOWEMU OBOWIĄZKOWI. NOWE ZASADY NIE PRZYPADNĄ DO GUSTU WIELU OSOBOM, ZMIANA BĘDZIE PRZEKŁADAĆ SIĘ NA ŻYCIE OBYWATELI