Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na wprowadzenie radykalnych zmian. Jak się okazuje ma to związek z panującą pandemią. O co dokładnie chodzi?

Zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Przywykliśmy już do tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku kieruje do nas listy, w których informuje nas o tym jaka jest przewidywana wysokość naszej emerytury oraz jaki jest stan naszego konta ubezpieczeniowego. Jak się okazuje, w tym roku nie otrzymamy takiej informacji drogą listowną.

Wszystkie informacje możemy bowiem uzyskać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, która rozpoczęła swoją działalność z początkiem bieżącego miesiąca.

screen Platformy Usług Elektronicznych ZUS

Jak sprawdzić stan konta?

Jak informuje portal next.gazeta.pl stan konta ubezpieczonego możemy sprawdzić w trzech prostych krokach.

1 Na samym początku wchodzimy w zakładkę „Panel ubezpieczonego”

2 Następnie przechodzimy do zakładki „Informacje o stanie konta”

3 Ostatnim krokiem jest wybranie zakładki „Informacja za 2019 rok”.

Informacja dotyczy stanu konta na ostatni dzień 2019 roku. Co więcej system uwzględnia już waloryzację, która miała miejsce w czerwcu.

Wszyscy ci, którzy w ubiegłym roku ukończyli 35. rok życia, dzięki nowej platformie mogą także sprawdzić kwotę swojej przewidywanej emerytury. W tym celu wystarczy wejść w zakładkę „Hipotetyczna emerytura”.

Pierwsze wyliczenie odnosi się do wysokości emerytury, jeśli będziemy aktywni zawodowo do momentu ukończenia wieku emerytalnego. Drugie wyliczenie natomiast zakłada, że zakończymy płatność składek, a tym samym aktywność zawodową w dniu, w którym została wyliczona prawdopodobna emerytura.

Nadal funkcjonuje natomiast możliwość otrzymania wszystkich wyliczeń w formie listu. Jednak w tym celu należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić taką chęć.

Jak informował portal "Życie": POGODA NIE ROZPIESZCZA POLAKÓW. NAD KOLEJNĄ GMINĄ PRZESZŁA TRĄBA POWIETRZNA, KRAJOBRAZ PO ŻYWIOLE PORAŻA

Przypomnij sobie: CZY CZEKAJĄ NAS CIĘCIA MINIMALNEJ PENSJI? DO MEDIÓW WYCIEKŁY NIEPOKOJĄCE INFORMACJE, SĄ SPRZECZNE Z OBIETNICAMI

Portal "Życie" pisał również: TO, JAK ZAPISUJEMY ZNAK X UJAWNIA NASZĄ OSOBOWOŚĆ, TWIERDZĄ EKSPERCI OD GRAFOLOGII. PROSTY TEST ZDRADZA NASZE DRUGIE JA