Jak podaje portal „Lelum”, Ministerstwo Zdrowia przypomniało Polakom, że w dalszym ciągu panuje w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Apel wydaje się bardzo zasadny, bo wielu z nas zapomniało o stosowaniu się do obowiązujących nadal restrykcji. Nie przestrzeganie wprowadzonych zasad może skutkować wysokim mandatem.

O tym należy pamiętać

Resort zdrowia przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, w sklepach, urzędach, transporcie publicznym i w kościołach. Musimy je także zakładać na świeżym powietrzu, jeśli nie jesteśmy w stanie zachować dystansu 2 metrów od innych osób. Zasłaniać twarz można za pomocą maseczki, przyłbicy, szalika lub dowolnego kawałka materiału.

Zniesienie konieczności zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu (gdy możliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu) przyczyniło się do tego, że wiele osób zaczęło ignorować obowiązujące regulacje i przestało stosować maseczki także w sklepach i przestrzeniach zamkniętych. Takie zachowanie może nas drogo kosztować.

Kontrowersje wokół zakrywania nosa i ust

Konieczność zasłaniania nosa i ust budziło spore kontrowersje od początku. Na początku Światowa Organizacja Zdrowia, a za nią także władze, wskazywały, że noszenie maseczek ma sens jedynie w przypadku osób chorych lub w trakcie kontaktu z chorymi.

Po czasie uznano, że warto prewencyjnie nosić maseczki, bo to proste działanie może realnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jednak, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie, musimy pamiętać o właściwym noszeniu, zakładaniu i zdejmowaniu maseczki. Należy zmieniać maseczkę najpóźniej po 30 minutach jej noszenia.

Pixabay

Zdarza wam się nie założyć maseczki tam, gdzie jest to konieczne?

To też może cię zainteresować: Koronawirus w galerii handlowej. Sklep nadal otwarty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła test na koronawirusa. Jaki jest wynik? Co z jej pracą

O tym się mówi: Są niemal niezauważalne. Potrafią atakować z ukrycia. Naukowcy odkryli nowy niebezpieczny gatunek pająków