To oni stanowią pierwszą linię pomocy i opieki w tym trudnym czasie. Lekarze i pielęgniarki w publicznej służbie zdrowia to podstawa, bez nich nie moglibyśmy otrzymać właściwej pomocy w trudnej sytuacji. Mało kto jednak wie, ile zarabiają ludzie, od właściwych decyzji których często zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

W społeczeństwie krążą legendy o zarobkach doktorów i przekonanie, że śpią na pieniądzach. Prawda bywa jednak zupełnie inna i dość brutalna. Gdyby nie praca ponad siły i liczne nadgodziny wielu z nich ciężko byłoby związać koniec z końcem, a wszyscy wiemy, jak odpowiedzialna i stresująca jest praca polegająca na dbaniu o ludzkie zdrowie.

„Super Express” postanowił odpowiedzieć na pytanie, ile w Polsce zarabia publiczna służba zdrowia i jakie pieniądze z NFZ trafiają na konta lekarzy i pielęgniarek. To trudne fakty!

Z powodu epidemii koronawirusa temat zarobków w polskiej służbie zdrowia wszedł na tapet i jest ośrodkiem gorących dyskusji. Ile naprawdę zarabiają w Polsce lekarze i pielęgniarki? Te sumy są naprawdę zatrważające, niektórzy nawet nie wstaliby z łóżka!

Temat pensji lekarzy i pielęgniarek dzieli społeczeństwo. Ile naprawdę trafia na konta osób pracujących w publicznej służbie zdrowia?

Według danych podanych przez GUS w 2020 roku sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać. Średnio pielęgniarka na państwowym etacie zarabia 5,4 tys. złotych brutto,. Niewiele więcej położne, które posiadają kontrakt z ZUS. Główny Urząd Statystyczny zebrał i uśrednił dane z poprzednich lat.

- Żeby dostać taką pensję, to chyba musiałabym brać wszystkie dyżury, nadgodziny, święta albo zsumować dwie wypłaty – przekonuje „SE” jedna z pielęgniarek z warszawskiego szpitala.

Jak wygląda zatem prawda? Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, a także listu wysłanego do Jarosława Kaczyńskiego przez przewodniczącą organizacji Krystynę Ptok, pielęgniarki i położne w publicznej służbie zdrowia i – co ciekawe – sektorze prywatnym zarabiają średnio 3,2 tys. złotych brutto. Jeszcze mniej zarabiają młode pielęgniarki do 5 lat stażu pracy - niecałe 2,7 tys. złotych brutto.

Najlepsze pensje otrzymują pielęgniarki i położne z 20-letnim i wyższym stażem pracy, po stduaiach magisterskich i bez specjalizacji – 3,7 tys. złotych brutto.

Według danych podanych przez „SE” dentyści mogą liczyć na zarobki rzędu 5,5 tys. złotych, diagności laboratoryjni z kontraktem w NFZ – 5,2 tys. złotych.

Ile zarabiają lekarze współpracujący z NFZ? Średnio zdaniem GUS ok. 10 tysięcy złotych i wyżej.

fot. Pexels

Jak informował portal „Życie”: KURIOZALNA SYTUACJA MOŻE STAĆ SIĘ UDZIAŁEM LEKARZY PRZEZ „TARCZĘ 4.0”. MOGĄ NAWET ODBYĆ KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI, EKSPERCI OSTRZEGAJĄ

Przypomnij sobie: MILIONY POLAKÓW ZŁAPIĄ SIĘ ZA KIESZENIE OD 1 LIPCA. WŁADZE NAKŁADAJĄ NA WSZYSTKICH OBYWATELI WYŻSZY PODATEK, WIADOMO, ZA CO ZAPŁACIMY ZNACZNIE WIĘCEJ

Portal „Życie” pisał również: KĄPIEL MOŻE SIĘ DLA NAS SKOŃCZYĆ BARDZO NIECIEKAWIE. NAD MORZEM POJAWIŁY SIĘ GROŹNE BAKTERIE, KONTAKT CZŁOWIEKA Z NIMI DOPROWADZA DO CIĘŻKIEJ CHOROBY