Jak podaje portal „Pikio”, CERT Polska ostrzega przed nowym zagrożeniem. Nieuwaga odbiorców tej wiadomości SMS może doprowadzić do utraty wszystkich oszczędności z naszych kont bankowych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Ostrzeżenie przed wiadomościami

SMS o tej samej treści otrzymują klienci Allegro już od kilku dni. W każdej z wiadomości znajduje się link do pobrania aplikacji. Jest to jednak kolejny sposób na wyłudzenie wrażliwych danych osobowych, dzięki którym możliwe jest zalogowanie się do bankowości internetowej, a stąd tylko krok do utraty wszystkich oszczędności.

CERT Polska informuje, że w ostatnich dniach znów nasiliła się aktywność cyberprzestępców. Teraz ofiarami ich ataku stali się klienci Allegro, którzy otrzymują wiadomość z linkiem. Po kliknięciu na niego otwiera się strona łudząco przypominająca platformę sprzedażową Allegro. Na pierwszy rzut oka jest łudząco podobna. Jedyne, co może zaalarmować to adres URL allegroapk[.]net.

Pixabay

Należy uważać

Instalując aplikację przysłaną w linku, tak naprawdę instalujemy złośliwe oprogramowanie, które ułatwia cyberprzestępcom dostęp do wszystkich danych w naszym smartfonie. Oszuści otrzymują łatwy dostęp także do SMS-ów, co ułatwia im przeprowadzanie transakcji przez bank.

„Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnym ataku z wykorzystaniem wizerunku Allegro, który za cel obrał sobie telefony pracujące pod kontrolą platformy Android. Cyberprzestępcy zwabiają ofiary przez SMS na stronę allegroapk[.]net i zachęcają do pobrania złośliwej aplikacji pochodzącej z rodziny Cerberus. Po instalacji napastnicy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych). Złośliwa domena znajduje się na naszej liście ostrzeżeń” – czytamy w komunikacie na stronie CERT Polska.

Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnym ataku z wykorzystaniem wizerunku Allegro, który za cel obrał sobie telefony pracujące...

Gepostet von CERT Polska am Freitag, 19. Juni 2020

Wszelkie próby wyłudzenia naszych danych przez cyberprzestępców można zgłosić na stronie internetowej https://incydent.cert.pl. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności.

Dostaliście podobną wiadomość?

To też może cię zainteresować: Ponawiamy pilną wiadomość o zaginionym 23-letnim Vladyslavie Shchur. Mężczyzna zniknął bez śladu na wrocławskiej Wyspie Tamka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: GIS ostrzega przed jedzeniem popularnego produktu spożywczego. Spożycie go może sprawić, że wylądujemy w szpitalu. O co chodzi

O tym się mówi: Bardzo ważna informacja. Niebiezpieczne bakterie w wodzie. Gdzie dokładnie