Na dźwięk słów „podwyżki cen” chyba wszystkim Polakom robi się gorąco. Niestety, już od 1 lipca będziemy musieli się z tym zmierzyć, co wpłynie na stan naszych portfeli. O drastycznych zmianach cen na sklepowych pólkach informuje portal gk24.pl, cytowany przez lelum.pl. Powodem tego stanu jest najnowsza matryca stawek podatku VAT. Co zmieni się od 1 lipca?

Zmiany w stawkach VAT miały wejść w życie na początku kwietnia, jednak opóźnienia legislacyjne związane z epidemią koronawirusa sprawiły, że dokument trzeba było przesunąć w czasie. Według informacji podanych w mediach, polskie władze chciały dać przedsiębiorstwem czas na wprowadzenie zmian.

Polacy będą płacić więcej za niektóre produkty. Ceny niektórych artykułów wzrosną znacząco!

Już od 1 lipca do 23 procent wzrośnie z 8 procent podatek VAT za drewno opałowe. To fatalna informacja dla wielu gospodarstw, które ogrzewają domy w ten sposób czy palą w kominkach. Narzekać może również branża spożywcza.

W taki sam sposób wzrośnie podatek VAT od lodu do celów spożywczych i chłodniczych. To z pewnością odbije się w cenach lodów, deserów w restauracjach, mrożonych napojach i wielu innych artykułach.

To jednak nie koniec złych informacji. Aż o 18 procent wzrośnie podatek VAT od tzw. dóbr luksusowych, na czele ze skorupiakami.

Fani homarów, ośmiornic, krewetek czy ostryg nie będą zadowoleni. Ceny niektórych przypraw nieprzetworzonych również będą droższe – to efekt zrównania podatku na przyprawy z 5 i 23 procent do 8 procent.

Co będzie tańsze po zmianie VAT-u?

Wiele przypraw, takich jak słodka papryka czy musztarda. Osoby, które uwielbiają pogryzać orzechy mogą zacierać ręce – podatek na nie spadnie o 3 procent.

Ujednolicony zostanie także podatek na pieczywo i ciastka – do 5 proc. Tańsze będą również artykuły dla niemowląt i małych dzieci, czy owoce tropikalne, w tym cytrusy.

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA