Nawet, jeśli posiadamy tylko zwykły, nieduży balkon możemy cieszyć się własną uprawą truskawek i to za nieduże pieniądze. Istnieją nawet specjalne odmiany truskawek, które nadają się do uprawy w doniczkach. Charakteryzują się długimi pędami i owocują od późnej wiosny aż do jesieni.

Niegdyś, truskawki nadawały się do przydomowej uprawy jedynie w ogródku na osobnej grządce. Dziś nawet właściciele niewielkich balkonów mogą cieszyć się własnymi, uprawianymi w sposób ekologiczny owocami.

Aby mieć własne truskawki warto sprawdzić, jakich sadzonek potrzebujemy, gdyż ważny jest termin ich owocowania i wytrzymałość na niskie temperatury. Jeśli chcemy mieć truskawki przez cały sezon, trzeba uprawiać obok siebie odmiany wczesne i późne, a jeśli sadzonki mają przetrwać zimę na zewnątrz to trzeba zainwestować w odmiany mrozoodporne.

fot. Pxfuel

Truskawki na balkonie! Jak je uprawiać?

Na balkonie świetnie sprawdzają się odmiany „pnące”. O jakie chodzi? Sa to „Merosa”, „Mignorette”, „Diamant”, „Hummi” czy „Pink Panda”. Kiedy można sadzić odmiany balkonowe truskawek? Po ustąpieniu przymrozków wiosennych, w połowie maja. Truskawki warto na wszelki wypadek przykryć włókniny na wypadek mrozów.

W skrzynce balkonowej trzeba zachować odstępy 20-30 centymetrów. Doniczki czy pojemniki powinny być dość duże i głębokie, okrągłe powyżej 25 cm średnicy. Na dno trzeba wysypać żwir lub połamaną ceramikę jako drenaż lub keramzyt, a na to dopiero ziemię do prawy truskawek. Odczyn ziemi do uprawy truskawek musi być lekko kwaśny (pH 5,5 do 6,5). Ziemię ogrodową warto zatem wymieszać z kompostem, torfem i niedużą ilością piasku. Dobra jest ziemia do warzyw.

Truskawki obficie i regularnie podlewamy, trzymamy w słońcu, zasilamy nawozem do warzyw i roślin owocowych. Badamy stan ich zdrowia, przy wystąpieniu szkodników, szczególnie mszyc trzeba zastosować naturalne repelenty.

fot. Pxhere

To też może cię zainteresować: KROCIONOGI JUŻ NIGDY NIE BĘDĄ PROBLEMEM. MOŻNA SIĘ ICH POZBYĆ Z OGRODU W BARDZO PROSTY SPOSÓB

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ZENEK MARTYNIUK I JEGO ŻONA MAJĄ TEGO PO DZIURKI W NOSIE. FANI POCHWALAJĄ ICH NIESPODZIEWANĄ DECYZJĘ. O CO CHODZI

O tym się mówi: MAŁOPOLSKA: IMGW WYDAŁO OSTRZEŻENIE. NAD REGIONEM MOGĄ PRZEJŚĆ SILNE BURZE. CO JESZCZE WIADOMO